Posłowie: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Jerzy Meysztowicz, Witold Zembaczyński oraz szef dolnośląskich struktur Nowoczesnej – Tadeusz Grabarek to nowi zastępcy Katarzyny Lubnauer. Poseł Adam Szłapka został sekretarzem generalnym, a Mirosław Pampuch będzie skarbnikiem. To decyzje zarządu partii, który obradował wczoraj (04.01) w Warszawie. Jednocześnie zarząd partii upoważnił szefową Nowoczesnej do prowadzenia rozmów na temat współpracy z partiami opozycyjnymi w Sejmie – Platformą Obywatelską i PSL-em.
Pod koniec listopada Katarzyna Lubnauer pokonała Ryszarda Pertru w wyborach na przewodniczącego Nowoczesnej. Dotychczasowy szef partii jest członkiem zarządu. Ma być odpowiedzialny między innymi za program gospodarczy.
Czy to jest kolejne wotum nieufności dla Petru? Czy jego rola w Nowoczesnej nie jest marginalizowana?
– Nie chcę wypowiadać się za kierownictwo partii, ale z tego co mi wiadomo – od samego początku Ryszard Petru nie widział się w roli wiceprzewodniczącego. Zresztą, zgodnie ze statutem, mamy 5 miejsc na to stanowisko, więc jedno z nich jest wciąż otwarte – mówi Maja Zaborowska (na zdj.) – przewodnicząca lubelskich struktur Nowoczesnej, która była gościem porannego programu Radia Lublin.
Wczoraj w Warszawie przy ulicy Nowogrodzkiej odbyło się posiedzenie komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Najważniejsze osoby w partii rozmawiały między innymi o kolejnym etapie rekonstrukcji rządu.
– Chciałabym zobaczyć dymisję ministra Macierewicza i ministra Szyszki, którzy kompromitują nas zarówno na arenie międzynarodowej jak i ewidentnie szkodzą i są groźni w obszarach którymi powinni się zajmować – powiedziała Zaborowska.
Zdaniem przewodniczącej Nowoczesnej – Katarzyny Lubnauer, rząd nie radzi sobie z problemami służby zdrowia. Przewodnicząca Nowoczesnej jako przykład podała protest młodych lekarzy. „Protestuje od trzech do pięciu tysięcy lekarzy, którzy albo wypowiedzieli klauzulę opt-out albo nie podpisało nowych klauzul opt-out” – powiedziała. Dodała, że choć minister Radziwiłł przyznaje, iż ochrona zdrowia nie działa najlepiej, zdaniem Nowoczesnej przykład protestujących lekarzy świadczy o kryzysowej sytuacji, z którą nie radzi sobie rząd.
– Rząd walczył o wolne od handlu soboty i niedziele, a nie przeszkadza mu, że leczą nas lekarze, którzy pracują po 300 godzin miesięcznie. To jest igranie z życiem pacjentów – mówi Maja Zaborowska. – Sytuacja w służbie zdrowia to efekt zaniedbań, które były powielane przez kolejne (od 1989 roku) rządy, także w tym względzie nie mówimy, że to wina ministra Radziwiłła, aczkolwiek jego sposób podejścia do problemu, jest skandaliczny, ponieważ zamyka on drogę do dyskusji, do konstruktywnych rozwiązań – dodaje. Jak mówi Maja Zaborowska – aby uzdrowić służbę zdrowia potrzeba kilku lat. Jeśli Minister Radziwiłł będzie nadal pełnił swoją funkcję, musi zając się problemami bieżącymi np. umowami wypowiadanymi przez rezydentów. (…) Nowoczesna ma konstruktywne i kompleksowe rozwiązania dla służby zdrowia. W Lublinie mamy eksperta, który koordynuje prace całego zespołu i pisze program. Problemem jest to, że minister Radziwiłł problemu nie widzi i nie chce rozmawiać nt. reformy szerzej i z nikim. My natomiast jesteśmy gotowi, by do takich rozmów usiąść, bo uważamy, że jest to kwestia którą trzeba rozwiązać. Posiłkujemy się rozwiązaniami z innych krajów, które dostosowaliśmy do naszych realiów. Naprawdę mamy przemyślany i moim zdaniem dobry program – podsumowała Maja Zaborowska, z którą rozmawiał Tomasz Nieśpiał.
IAR / ToNie / opr. SzyMon
Fot. Weronika Pawlak