Poleski Park Narodowy otworzył nową ścieżkę edukacyjną o nazwie „Czahary”. Szlak wiedzie brzegiem Bagna Bubnów, które jest ostoją dla wielu gatunków rzadkich ptaków i roślin. Mimo zakazu niektórzy turyści wchodzili na teren bagna, niszcząc przyrodę.
– Teraz turyści w kontrolowany sposób będą mogli wejść na torfowisko – mówi dyrektor Poleskiego Parku Narodowego, Jarosław Szymański. – Ci, którzy będą spacerowali tą ścieżką będą mogli poczuć jak wygląda bagno z perspektywy jego wnętrza.
– Jesteśmy na początku kładki, która ma 1,5 m szerokości – mówi Marek Tokarzewski, adiunkt Parku. – Jest dostosowana dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Po kładce można również przejść z dość szerokim wózkiem spacerówką i nawet z najmłodszymi turystami zwiedzać przyrodę Poleskiego Parku Narodowego.
– Kładka wykonana jest w całości z drewna dębowego – mówi Grzegorz Łukaszuk, adiunkt Parku. – Na całej długości kładki są odbojniki, które zabezpieczają możliwość zjazdu czy upadku z niej. Na kładce są również 4 przystanki z ławkami i tablicami edukacyjnymi.
Trasa ma 6,5 kilometra i przez najbliższe lata będzie dostępna za darmo, ponieważ w 85% została sfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
DoG (opr. DySzcz)
„Czahary”. Nowa ścieżka edukacyjna w Poleskim Parku Narodowym, 12.01.2018, fot. Dominik Gil