Nowy Kodeks wyborczy. Sprawdź, jakie wprowadza zmiany

1944670 lg 1

Najbliższe, jesienne wybory samorządowe będą się odbywały według nowych reguł. Wszystko za sprawą nowelizacji Kodeksu wyborczego, która dzisiaj (31.01) weszła w życie.

Wydłużenie kadencji samorządów z 4 do 5 lat, wprowadzenie zasady dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, możliwość głosowania korespondencyjnego tylko dla osób niepełnosprawnych oraz pozostawienie jednomandatowych okręgów wyborczych tylko w małych gminach – to najważniejsze zmiany nowelizacji Kodeksy wyborczego, które zaczęły obowiązywać od dzisiaj. Kolejną fundamentalną zmianą jest nowa definicja znaku „x” na karcie do głosowania.

– Definicja znaku „x” w przepisach Kodeksu wyborczego została zmieniona. W tej chwili wyraźnie wskazuje, że przez znak „x” należy rozumieć co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki – wyjaśnia Daniel Drzazga, dyrektor Delegatury Krajowego  Biura Wyborczego W Lublinie. – Do tej pory były to dwie linie przecinające się. Do pisania na karcie głosowania dodatkowych numerów list, nazw lub poczynienie innych znaków lub dopisków na karcie, w tym w kratce lub poza nią, nie wpływa na ważność oddanego głosu.

Nowa ordynacja wprowadza też dwa rodzaje komisji obwodowych. – Jedna będzie służyła do przeprowadzenia głosowania w obwodzie, a po zakończeniu jej pracy rozpocznie pracę druga komisja ds. ustalenia wyników głosowania – dodaje Drzazga.

Nowością w nadchodzących wyborach mają być internetowe transmisje z lokali wyborczych. Jeśli taka transmisja nie będzie możliwa to prace komisji zostaną zarejestrowane, a nagrania wideo będą dostępne na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej. Jak przyznaje Daniel Drzazga, pracy urzędnikom odpowiedzialnym za przygotowanie wyborów nie zabraknie.

Zmiany mają doprowadzić do większej przejrzystości podczas głosowania i pojawiające się wcześniej nieprawidłowości. – Mówimy o instytucjonalnym wzmocnieniu mechanizmów prospołecznych i proobywatelskich zwiększających transparentność działania jednostek samorządu terytorialnego, które wzmacniają rolę opozycji jeżeli chodzi o komisję rewizyjną przyznającym uprawnienia obywatelom poprzez zwiększenie prawa do kontroli – tłumaczy minister Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. – W Kodeksie wyborczym dokonano zmian, które były akceptowane przez prezydenta – przyczyniające się do większego monitoringu i transparentności procesu wyborczego.

Nowe przepisy nie odnoszą się wyłącznie do przebiegu samego głosowania. Miastom na prawach powiatu narzucają obowiązek utworzenia budżetu obywatelskiego, który będzie wynosił co najmniej 0,5%  wydatków samorządu. Nowela wprowadza także obywatelską inicjatywę uchwałodawczą w samorządach.

ToNie

Fot. archiwum

Exit mobile version