Nowy właściciel nie zamknie Pałacu Małachowskich

palac 4

Pałac Małachowskich w Nałęczowie ma być miejscem przyciągającym turystów do uzdrowiska. Zabytek niedawno kupiła spółka Nałęczów Zdrój, właściciel marki Cisowianka. Cena transakcji stanowi tajemnicę handlową. Nowy właściciel uchylił Radiu Lublin rąbka tajemnicy, jakie funkcje przewiduje dla pałacu.

– Dla nas będzie to ogromne wyzwanie, bo jest to przepiękny i historyczny obiekt – mówi PR manager spółki Nałęczów Zdrój SA., Agata Berndt-Wazelin. – Absolutnie nie będzie to miejsce zamknięte. Byłoby to wręcz zbrodnia, żeby taką perłę zamykać dla gości. Marzy nam się, żeby w pałacu „kręciło się” całe życie towarzyskie, aby było to miejsce spotkań, które będzie gromadziło gości zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Zapewne będzie to też miejsce z bardzo dobrym jedzeniem, przygotowanym na podstawie lokalnych produktów i w oparciu o regionalne tradycje.

Ale i mieszkańcy Nałęczowa mają swoje pomysły na Pałac Małachowskich: – Powinny być koncerty w sali balowej, wystawy, ekspozycje, a na dole koniecznie kawiarnia. Bo tutaj przychodziło naprawdę dużo ludzi. To było miejsce kultury i takim powinno zostać – mówią zapytane przez reportera Radia Lublin mieszkanki miasta.

– Zakup pałacu przez spółkę Nałęczów Zdrój to rozwiązanie najszczęśliwsze z możliwych. Bowiem jest ona naszym bardzo ważnym ambasadorem, który bardzo się przykłada do budowania marki Nałęczowa jako miejscowości uzdrowiskowej. Jestem przekonany, ze pałac nie zostanie zamknięty i będzie tam coś, z czego wszyscy będą mogli korzystać – uważa burmistrz Nałęczowa Andrzej Ćwiek.

Inwestor wszelkie prace przeprowadzone na terenie obiektu będzie musiał jednak konsultować z konserwatorem zabytków. – Nie chciałbym zawężać katalogu funkcji, jakie będzie mógł pełnić Pałac Małachowskich, będę jednak dbał o to, żeby nie „uszczknąć” nic  z jego zabytkowych wartości. Wszystkie elementy wystroju i układ przestrzenny budynku będą musiały zostać. Będę przekonywał do tego, żeby Uzdrowisko Nałęczów sprzedało nowemu właścicielowi również wyposażenie ruchome pałacu – deklaruje wojewódzki konserwator zabytków, Dariusz Kopciowski.

Pałac Małachowskich został wybudowany w stylu barokowym w drugiej połowie XVIII wieku przez Mariannę i Stanisława Małachowskich. Pałac stojący w Parku Zdrojowym zaprojektował późniejszy architekt królewski Ferdynand Nax.

PaSe / opr. ToMa

Fot. Sebastian Pawlak

CZYTAJ TEŻ: Spółka Nałęczów Zdrój kupiła Pałac Małachowskich

 

Exit mobile version