Orszak Trzech Króli w regionie

kroli 1

Ulicami wielu miejscowości całego województwa przeszły dziś Orszaki Trzech Króli. Tegoroczne hasło wydarzenia to „Bóg jest dla wszystkich”.

W Chełmie procesja rozpoczęła się o godzinie 12.00 mszą świętą w kościołach pw. Narodzenia NMP, Chrystusa Odkupiciela oraz Świętej Rodziny. W Orszaku Trzech Króli wzięły udział tłumy chełmian. Mieszkańcy spotkali się przy miejskiej szopce, gdzie obejrzeli biblijne przedstawienie i wspólnie kolędowali. 

– Jasełka to już taka tradycja chełmskich Orszaków – mówi ks. Karol Mazur z parafii Świętej Rodziny w Chełmie.

– Orszak przeszedł ulicami miasta już po raz ósmy – przypomina koordynator duszpasterstwa młodzieży w Chełmie, ksiądz Jacek Lewicki. – Chełm może się poszczycić tym, że jako pierwszy zaczął organizację Orszaków Trzech Króli w województwie lubelskim.

Tegoroczna edycja chełmskiego Orszaku odbyła się w nowej formule. Wierni wyruszyli z trzech chełmskich parafii, by spotkać się w centrum miasta.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z CHEŁMSKIEGO ORSZAKU TRZECH KRÓLI

Tłumy witały Kacpra, Melchiora i Baltazara podczas 4. edycji Orszaku Trzech Króli w Zamościu. Barwny pochód przemierzył ulice miasta przy akompaniamencie kolęd. Nie zabrakło także inscenizacji jasełkowych.

 – Z roku na rok jest z nami coraz więcej osób – mówi prezes Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu, Małgorzata Farion. – Pięknie nam wszystko tutaj zadziałało. Dziękuje Panu Bogu za ładną pogodę.  

– To piękna manifestacja wiary – dodaje odtwórca roli św. Józefa, Łukasz Kamiński. – To zasianie ziarna wiary. Wiemy, że są tu osoby, które w poprzednich latach nie brały udziału w Orszaku.

25 stycznia w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu odbędzie się gala podsumowująca tegoroczny pochód.

ZOBACZ, JAK WYGLĄDAŁ ORSZAK W ZAMOŚCIU

Już po trzeci ulicami Parczewa przeszedł Orszak Trzech Króli. Pogoda dopisała i w wydarzeniu wzięło udział kilkuset mieszkańców miasta i powiatu.

– Swoją wiarę manifestujemy nie tylko w czasie niedzielnej mszy świętej, ale również publicznie na ulicach naszego miasta – mówi ks. Robert Mączka, proboszcz parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Parczewie. – Zawsze jest radość, kiedy tworzymy jakieś wspólne dzieło. To potrzeba serca. Człowiek chce wyrazić swoją wiarę, emocje, uczucia.

– Od początku współorganizatorem parczewskiego orszaku jest parczewski magistrat – podkreśla burmistrz Paweł Kędracki. – Dla jest to również możliwość prezentacji kulturalnej, bo zawsze staramy się, żeby przy okazji orszaku odbywał się też koncert kolęd.

Koncertowi kolęd wykonaniu wychowanków parczewskich placówek oświatowych i kulturalnych towarzyszył ciepły poczęstunek dla uczestników orszaku.

TAK WYGLĄDAŁ ORSZAK W PARCZEWIE (ZOBACZ ZDJĘCIA)

W Puławach uczestnicy Orszaku przeszli z placu Chopina pod Pałac Czartoryskich. Wydarzenie tradycyjnie przyciągnęło wielu mieszkańców, w tym całe rodziny. Szli w nim też Kolędnicy Misyjni, czyli dzieci kwestując na rzecz swoich rówieśników, dotkniętych skutkami wojny w Syrii. – Inicjatywa jest bardzo słuszna. Powinno być tak jak w czasie karnawału w Brazylii, że wszyscy idą w Orszakach. U nas też się to kiedyś tak rozwinie, że dojdziemy powoli do tego – uważa jedna z uczestniczek puławskiego Orszaku.

W Puławach Orszak Trzech Króli zorganizowany został po raz szósty.

W Kazimierzu Dolnym orszak wyruszył z kościoła farnego pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła po mszy o godzinie 12.00. Organizatorzy zachęcali wszystkich uczestników do przygotowania koron i stroju oraz udziału w konkursach na najpiękniejszą szopkę, gwiazdę, kolędowanie i strój.

W Urzędowie Orszak Trzech Króli wyruszył po nabożeństwie w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja o godzinie 11.30. Uczestnicy zmierzali do szopki betlejemskiej. Dzieci i młodzież odgrywali wcześniej przygotowane scenki teatralne, odnoszące się do życiowych przeciwności i pokus. Na ich zakończenie odbyła się walka dobra ze złem. Wygrało oczywiście dobro, które przez bramę anielską poprowadziło wszystkich do betlejemskiej stajenki. Oprawę muzyczną pochodu zapewniła orkiestra strażacka oraz zespół Vox Celestis. 

W Jabłonnej uczestnicy orszaku zostali podzieleni na grupy i o godzinie 10.45 wyruszyli z trzech punktów miejscowości: „afrykańskiego”,” azjatyckiego” i „europejskiego”. Orszaki spotkały się pod miejscową szkołą, a następnie razem pójdą do kościoła, gdzie odprawiona zostanie msza święta. 

Orszak Trzech Króli odbył się też w wielu innych miejscowościach regionu m.in. Garbowie, Krasnymstawie, Kraśniku, Łęcznej, Milejowie i Tomaszowicach. Szczegółowe informacje na temat tras pochodów można było znaleźć na stronie internetowej archidiecezji lubelskiej.

MaK / ŁoM / DoG / ŁuG / JPie / AlF / opr. ToMa

Fot. powyżej Orszak Trzech Króli w Puławach, fot. Łukasz Grabczak

CZYTAJ: To największe uliczne jasełka na świecie

CZYTAJ: Lublin: anielski Orszak Trzech Króli

CZYTAJ: Orszak Trzech Króli: utrudnienia w Lublinie

Exit mobile version