Dodatkowe frakcje do segregacji odpadów komunalnych sprawiają wiele problemów mieszkańcom Puław. Od stycznia obowiązuje nowy system segregowania śmieci. Mieszkańcy z wątpliwościami dzwonią do urzędników, problemy zgłaszają także do redakcji Radia Lublin.
Pytań jest wiele… – Usłyszałem, że jeśli mam zabrudzone szkło to nie może pójść od czystych białych szkieł. A co jeśli mam nakrętkę plastikową? – pytają puławianie. – Nie ma uświadomienia społeczeństwa, gdzie te śmieci mają trafiać. Nie wiem gdzie wyrzucić brudne woreczki, czy do kosza zielonego czy do folii? Ostatnio nie zabrano mi zielonych odpadów ponieważ były tam papiery. Trochę za dużo jest teraz tych worków. Wystarczyłoby tak, jak dotychczas, albo jeden worek więcej na obierki.
– Od 1 stycznia jeździmy ponad 35% więcej niż w roku ubiegłym. Jest to związane ze zwiększoną ilością odpadów segregowanych – wyjaśnia Tomasz Wada, prezes zarządu Zakładu Usług Komunalnych Sp.z.o.o w Puławach. – Do tej pory papier, tworzywa sztuczne i metale były w jednym pojemniku, teraz są one odbierane oddzielnie. Z odpadów zmieszanych zostały wyodrębnione tzw. odpady biodegradowalne, których w strumieniu miejskim jest 30-40%. W Puławach są one zbierane razem z odpadami zielonymi.
Nie dla wszystkich puławian segregacja śmieci jest problematyczna. – Na razie mam problem, gdzie to wrzucać, ale to pierwszy miesiąc. Człowiek musi teraz dane odpady umiejscowić. Dla mnie to nie jest żaden problem. Trzeba po prostu umiejętnie oddzielić – mówią.
– Od początku roku mamy dziesiątki telefonów z pytaniami jak segregować odpady i w jakich pojemnikach je umieszczać. Najwięcej niejasności jest z odpadami biodegradowalnymi, ponieważ ważnym jest, aby nie wrzucać tam odpadów pochodzenia zwierzęcego. Związane jest to z procesem kompostowania, który może nie zabijać wszystkich patogenów znajdujących się w resztkach pochodzenia zwierzęcego – zauważa prezes Wada.
– Pierwsza informacja o zmianach poszła do mieszkańców w listopadzie. W grudniu przekazaliśmy mieszkańcom harmonogram odbiorów odpadów komunalnych. Tam również znalazła się informacja o tym, jak je segregować – zaznacza Sylwia Żądełek, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Puławy.
Urzędnicy puławskiego ratusza zapewniają, że odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące nowego systemu. W urzędzie miasta można także pobrać broszurę poświęconą tym zmianom. Informacje o segregacji śmieci można znaleźć też na stronie internetowej Ministerstwa Ochrony Środowiska.
ŁuG
Fot. pixabay.com