Robot pomoże chorym na Alzheimera

robot 4

W Klinice Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie rozpoczęły się testy kliniczne robota – asystenta chorych na Alzheimera.

Lubelscy medycy wraz z kilkoma ośrodkami w Europie (m.in. Niemcy, Wielka Brytania i Grecja) współtworzą urządzenie, które ma odciążyć opiekunów chorych i pomagać osobom z problemami z pamięcią w codziennym funkcjonowaniu. W konsorcjum jest także lubelska firma Accrea. Do niej należy wytworzenie mechanicznych części do robota i jego częściowe programowanie.  

Od strony medycznej projekt nadzoruje prof. Konrad Rejdak, szef Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Obecnie rozpoczęły się właśnie testy kliniczne z udziałem pacjentów.

– Jest stworzone specjalne studio, które ma odpowiadać takiemu pokojowi, w których zamieszkuje pacjent – mówi prof. Konrad Rejdak. – Robot będzie wykonywał pewne sekwencje czynności. Będziemy sprawdzać czy robi to prawidłowo. Robot ma za zadanie wyłapać błędy i weryfikować je. My, jako jedyny główny partner medyczny w konsorcjum musieliśmy stworzyć scenariusze, w których można bezpiecznie testować takie urządzenie. Przeprowadziliśmy badania ankietowe wśród pacjentów, osób opiekujących się, jak również personelu medycznego. Te trzy grupy musiały przedstawić swoje oczekiwania i wizje co do tego robota. Nie chcieli, aby udawał człowieka, miał od razu być rozpoznawalny jako urządzenie techniczne. Robot miał spełniać trzy funkcje. Z jednej strony bezpieczeństwo chorego, z drugiej – codzienne funkcjonowanie. Trzeci obszar to stymulacja, interaktywny kontakt z pacjentem, prowadzenie czynności rehabilitacyjnych, wspierania pamięci u pacjenta, ale też przestrzegania zaleceń i przyjmowania leków. Robot może podać choremu tabletki, kiedy ten nie jest w stanie sięgnąć po leki.

– Robot jest w stanie rozpoznać stan pacjenta – mówi lekarz Sebastian Szklener. – Jest też w stanie rozpoznać czy do domu przychodzi ktoś obcy.

Profesor Konrad Rejdak dodaje, że urządzeniem interesują się już konkretne firmy i zagraniczne instytucje techniczne.   

Aktualnie testowane są dwa prototypy. Jeden jest w lubelskiej Klinice Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Drugi robot sprawdzany jest w warunkach domowych u pacjenta z Hiszpanii. Pracę robotów online obserwują inżynierowie, którzy na bieżąco analizują dane z robotów.  

KSz

Fot. materiał nadesłane

Exit mobile version