Służby są gotowe na ferie. Co będą sprawdzać?

lu1 3

Dzieci i młodzież odliczają już godziny, formalnie w poniedziałek (19.01), faktycznie w piątek (26.01) rozpoczynają się ferie w województwie lubelskim.

Tradycyjnie przed feriami w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie spotkali się przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. – Służby są gotowe i mamy nadzieję, że ferie będą bezpieczne – mówi wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek. – Niezmiennie jesteśmy jednym z najbardziej bezpiecznych województw w Polsce. Dodatkowe uczulenie służb na to, że zaczynamy ferie jest potrzebne. To, co usłyszałem od policji, straży pożarnej, straży granicznej czy sanepidu napawa optymizmem.

– Na bezpieczeństwo dzieci w czasie wolnym pracujemy my – dorośli: rodzice, nauczyciele i wychowawcy przez cały rok – Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty. – Na terenie województwa lubelskiego ferie rozpoczną się w najbliższy weekend, a już teraz wypoczywają u nas dzieci z innych obszarów Polski. Kuratorium już realizuje czynności kontrolne. Zarejestrowana forma wypoczynku musi spełnić wszystkie wymogi związane z bezpieczeństwem. Obecnie w bazie wypoczynku mamy zgłoszonych blisko 300 form dla ponad 11 tysięcy dzieci, część z nich to półkolonie.

– Zadania realizujemy już od 12 stycznia – insp. Robert Szewc, komendant wojewódzki policji w Lublinie. – Wkomponowaliśmy się w program „Bezpieczna droga do celu” – to dodatkowe patrole kierowane na główne ciągi komunikacyjne w czasie wzmożonego ruchu. Te same działania będą prowadzone w czasie naszych ferii. Ponadto program „Bezpieczny stok”, choć nie obstawiamy stoków patrolami policyjnymi – policjantami narciarzami, natomiast policjantów nie zabraknie pod stokami oraz na drogach dojazdowych do nich. Działania prowadzone będą przez cały tydzień, gdy zakładamy, że ruch będzie wzmożony i aura sprzyjająca. Działania profilaktyczne już zostały podjęte przez dzielnicowych – docierają do szkół, kontaktują się z dyrektorami, prowadzą pogadanki i prelekcje. Razem z kuratorium oświaty prowadzą kontrole miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży.

– Inspekcja sanitarna podejmie kontrole pod kątem wymagań higienicznych – Irmina Nikiel, wojewódzki inspektor sanitarny w Lublinie. – Czy dzieci w odpowiednich warunkach śpią, mogą się umyć i odpoczywać. Będziemy sprawdzać sposób żywienia, czyli co dzieci dostają w trakcie podawanych posiłków.

Nawet najlepsze działania profilaktyczne nie zastąpią rozmowy z dziećmi.

Miejsca wskazane do kontroli autokarów:

RMj

Fot. lublin.uw.gov.pl / KWP Lublin

Exit mobile version