Smog kontra obywatele. Lublin szuka sposobów na czyste powietrze

smog 10

Lublin chce walczyć ze smogiem… panelem obywatelskim. Zaproszenie do udziału w nim dostanie kilka tysięcy mieszkańców miasta. W tym gremium zasiądzie ich ostatecznie około 50-60. Ich zadaniem będzie opracowanie pomysłów na walkę o czyste powietrze.

– Chcemy w dyskusję o ochronie środowiska włączyć mieszkańców – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk. – Powinna ona w znacznej mierze uodpornić lublinian na pseudoprawdy. Chcemy dostarczyć rzeczywistej wiedzy. Ale z drugiej strony mamy bardzo ważną i odpowiedzialną debatę o przyszłości. Stawiamy jeden z najbardziej emocjonalnych i najważniejszych tematów dotyczących zdrowia.

– Panel obywatelski to zespół losowo dobranych mieszkańców, którzy, po dostarczeniu wiedzy od niezależnych ekspertów, mają przyjąć rekomendacje dla władz samorządowych – wyjaśnia ideę tej inicjatywy Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin.

Zanieczyszczenie powietrza w Lublinie szczególnie daje się we znaki szczególnie w dzielnicach domków jednorodzinnych oraz w centrum. – Największe problemy mamy w okresie zimowym – mówi dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublina, Marta Smal-Chudzik. – 80% tych zanieczyszczeń pochodzi z indywidualnych ogrzewań węglowych w gospodarstwach domowych. Znaczna część emisji, z którą mamy do czynienia na terenie Lublina, pochodzi z zewnątrz, z gmin sąsiadujących z miastem. Bowiem powietrze nie „zamyka się” w jego granicach. Trzeba nim zajmować się na dużych obszarach.

A normy zanieczyszczenia są w Lublinie przekraczane dość często. – W przypadku pyłu PM10 jest ono dozwolone 35 razy w roku. A w roku 2015 jego poziom był wyższy od dopuszczalnego przez 66 dni, w roku 2016 przez 40, w ubiegłym roku przez 47 dni – informuje  Marta Smal-Chudzik.

Pierwsze rekomendacje mają pojawić się już w kwietniu. W Gdańsku – pierwszym mieście, które wprowadziło panel obywatelski – mieszkańcy wskazali między innymi na konieczność zwiększenia środków na termomodernizację budynków, wymianę starych pieców oraz odejście od opalania węglem.

Lubelski ratusz planuje w najbliższym czasie umożliwić składanie wniosków o dopłaty do wymiany starych pieców węglowych przez cały rok.

PaSe / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version