W Świdniku otwarto ośrodek realizujący program „Za Życiem”. Placówka organizuje wspomaganie rozwoju dzieci, szczególnie do 3 roku życia.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Henryka Sienkiewicza w Świdniku został wskazany jako wiodąca placówka na terenie powiatu. W budynku mieszczą się między innymi salę: integracji sensorycznej, rehabilitacyjna oraz siłownia. Zajęcia prowadzi tutaj pedagog, psycholog i logopeda. Zajęcia odbywają się codziennie przez 5 godzin.
– W sali, wykorzystywanej przez logopedów i nauczycieli wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, znajdują się pomoce dostosowane do możliwości, potencjału i etapu rozwoju naszych podopiecznych. Jest piękne lustro, w którym dziecko może się przejrzeć, zobaczyć swoje emocje – opowiada Iwona Jarecka, nauczyciel w ośrodku.
– Ośrodek jest naprawdę dobrym miejscem dla małych dzieci, ponieważ daje im spokój i wycieszenie. Jest też dobry dla rodziców, bo daje im komfort, kiedy oczekują na dzieci przechodzące terapię. Są tu dzieci z autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną, wadami ruchu, czterokończynowym porażeniem mózgowym, różnymi nadpobudliwościami, zaburzeniami logopedycznymi. Tutaj realizujemy kompleksowe wsparcie dla rodzin i zajęcia wczesnego wspomagania dla dzieci do 7 roku życia – informuje Elżbieta Krupa, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Henryka Sienkiewicza w Świdniku. – Naszym zadaniem jest też organizowanie warsztatów dla rodziców, żeby ich wspomagać w trudnym życiowym stanie. Na pewno nie jest im łatwo, czasami są zagubieni. Naszą rolą jest ich wsparcie.
– Mamy zakupione dla dzieciaków smartfony. Wgrany jest w nie specjalny program komunikacyjny. I te, które nie mówią, mogą się porozumiewać za pomocą specjalnej aplikacji – dodaje Elżbieta Krupa.
Dzieci do trzeciego roku przyjmowane są na podstawie zaświadczenia od lekarza specjalisty, zaś starsze na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.
W Polsce jest 380 takich placówek. Świdnicka mieści się przy ul. Okulickiego 4a. To drugi tego rodzaju ośrodek w naszym regionie po Milejowie.
PaSe / opr. ToMa
Fot. Sebastian Pawlak