Małgorzata Karwicka napisała książkę o Wandzie Chicińskiej, pierwszej lubelskiej fotografce, laureatce złotego medalu na wystawie pracy kobiet w Warszawie w 1877 roku. Prowadziła atelier „Chicińska i Ska” w Hotelu Europejskim przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie. Autorka książki będzie gościem programu „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” w osiemdziesiątą rocznicę śmierci fotografki.
W rocznicę urodzin Mikołaja Reja przywołamy wypowiedź Wojciecha Siemiona o tym, co naprawdę znaczą słowa: „iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. Marta Denys wyjaśni, kim był „człowiek poczciwy” i co robił oscypek na stole pisarza.
„(…) Gdy patrzymy na historię ostatnich 100 lat w Lublinie widzimy, że miasto rozsadzała jakaś wielka energia jego mieszkańców do stania się wolnymi ludźmi. Tu naprawdę czuło się ciśnienie wolności. Miasto było „pod parą”. Stąd pomysł żeby o tym wszystkim opowiedzieć i pokazać nasze miasto na tle Wielkiej Historii. Będziemy tworzyć tę opowieść wykorzystując do tego specjalnie wydawaną gazetę „PA.RA” (…)” – czytamy w pierwszym numerze pisma. Joanna Zętar i Grzegorz Jędrek z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN przyniosą go do studia.
Mateusz Nowak przyniesie zaproszenia na spotkanie z Teresą Budzisz-Krzyżanowską, w interpretacji której usłyszymy w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin w cyklu „Wieczne czytanie” utwory Wisławy Szymborskiej, a także na wieczór z cyklu „Spis Treści”, którego gościem będzie Gabriela Muskała.
Tuż po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Na zdjęciu Grażyna Lutosławska i Małgorzata Karwicka / fot. Agata Matys