11.02.2018 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

niedz 11.02 1

Na zdjęciu od lewej: zegarmistrz Ryszard Morawski, Jakub Szymański, Grażyna Lutosławska / fot. nadesłany 

„Tutaj pracuje rzemieślnik” – to wystawa fotografii Jakuba Szymańskiego, którą autor otworzył kilka dni temu w Galerii Atelier w Chełmie. „Wszystko zaczęło się od mojej wizyty u czapnika, pana Kazimierza – pisze Jakub Szymański. – Po raz pierwszy spotkałem rzemieślnika, który prowadził swoją pracownię nieprzerwanie od 58 lat. Wtedy postanowiłem poszukać podobnych rękodzielników i poznać niezwykły kunszt ich pracy. Okazało się, że takich bohaterów i miejsc, gdzie czas się zatrzymał, jest już w Lublinie niewiele. Rzemiosło, które tworzą od pokoleń, powoli staje się historią. Są to portrety właścicieli tradycyjnych zakładów rzemieślniczych działających w Lublinie. To oni są esencją, najważniejszym nośnikiem pamięci i społecznej tożsamości. Kto inny jak nie rodowici lublinianie, związani ze swoim miastem przez całe życie, mają opowiedzieć młodszym pokoleniom historię naszego miasta? Podczas tej fotograficznej podróży przekonałem się, jak bardzo wytwory ich rąk i wyobraźni zmieniają nasze poczucie czasu i jak dalece osobowość twórcy redefiniuje pamięć. Ich obecność, ich dusza, jest jak stempel odbity na starych meblach, które przywracają do życia, ukryty we wskazówkach wiekowych zegarów, odmierzających czas nowym pokoleniom. Poprzez to, co wytworzyli, stają się nieśmiertelni. Oni wciąż istnieją, nawet kiedy fizycznie już ich nie ma… I to jest największa wartość mojego z nimi spotkania: ponadczasowa obecność, którą starałem się ocalić na fotografiach.” Opowiemy o wystawie w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.


Fot. nadesłane

BAGNOZA to wspólny projekt Urszuli Pieregończuk i Mariusza Libla. Artyści otworzyli kilka dni temu w Galerii Białej w Lublinie wystawę pod tym tytułem. „Tytuł jest neologizmem – piszą – odnoszącym się do wiedzy (gnozy), uwikłanej w różne konteksty – mód, systemów i ideologii, które sprawiają, że ścieżka poznania nigdy nie jest jasna i prosta, a często przypomina bagnisty teren pełen zasadzek. Tematyka wystawy porusza stale powracające w naszej kulturze wątki, dotyczące fundamentów i założeń cywilizacji, cyklicznie domagające się nowych odpowiedzi wobec permanentnej zasady postępu. To opowieść o bycie, który szuka uzasadnienia siebie w skomplikowanym systemie złudzeń.” Urszula Pieregończuk i Mariusz Libel oprowadzą po wystawie w niedzielny poranek.


Fot. nadesłane

Zajrzymy na Złotą 3, jeden z naszych ulubionych lubelskich adresów. Jarosława Cymermana, kierownika Muzeum Czechowicza zapytamy o to, co wydarzy się w tym roku wokół pamięci o poecie, o obecność w muzeum archiwów Andrzeja Niewiadomskiego i pisma „Kresy”, o listy Gombrowicza, Tyrmanda, Bobkowskiego i Miłosza, a także o książkę, którą kończy pisać, a która nawiązuje do jego niedawnych wykładów pt „Scena Lublin”.

Agnieszka Chwiałkowska zaprosi na „Dzień kota” w Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie.

Tuż po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.

Exit mobile version