17.02.2018 Słuchowiska Marii Brzezińskiej „Doktor Seliański” oraz „Do kraju tego”

audycja radio lublin

W pierwszej części programu premiera słuchowiska pt. „Doktor Seliański”. Akcja opowieści rozgrywa się w dni poprzedzające nalot i w noc nalotu (13/14 luty 1945 r.) alianckich bombowców na Drezno. W tym tygodniu przypada 73. rocznica od tamtych wydarzeń.

Słuchowisko jest adaptacją książki Andrzeja Chodackiego pt. „Doktor Seliański” wydanej w roku 2015, kiedy przypadała 70. rocznica bombardowania Drezna. Bohaterem książki dr Chodackiego (autor jest lekarzem, absolwentem Wojskowej Akademii Medycznej – obecnie mieszka i pracuje w Parczewie) jest wybitny chirurg  dr Ostap Mychajło Seliański, który po ucieczce z Ukrainy z obawy przed bolszewikami w 1939 roku znalazł pracę w Dreźnie. Tragicznej lutowej nocy, kiedy angielskie bombowce zmasakrowały miasto, doktor, mimo alarmu, nie zszedł do schronu – operował pacjenta, który z powodu wrzodów żołądka nie przeżyłby do rana. Pod gruzami stropu sali operacyjnej zginął dr Seliański, pielęgniarka i pomagający im niemiecki żołnierz.

Scena operacji jest kluczową w audycji, ale – za autorem książki – próbujemy także oddać grozę niszczycielskiego ognia, wiatru i czadu, które spopieliły centrum miasta i tysiące jego mieszkańców.

W słuchowisku występuje 13 postaci – role główne wykonują: Mirella Biel i Tomasz Bielawiec, adaptacja i reżyseria: Maria Brzezińska, realizacja akustyczna: Jarosław Gołofit.

Wstępem do audycji jest rozmowa z autorem książki dr Andrzejem Chodackim o inspiracji do powstania opowieści o doktorze Seliańskim, kontaktach z jego córką, mieszkającą w Rio de Janeiro prof. Wirą Seliańską. Po emisji słuchowiska druga część rozmowy o spotkaniach promujących książkę w świecie – na Ukrainie, w Hiszpanii i w Dreźnie oraz w innych krajach.

W 2017 roku dr Chodacki przywiózł z Drezna do Lwowa urnę z ziemią i prochami ofiar nalotu. Ponieważ do 1939 roku dr Ostap Mychajło Seliański był osobistym lekarzem metropolity Kościoła grecko-katolickiego na Ukrainie Andrzeja Szeptyckiego – urnę umieszczono w krypcie metropolity Szeptyckiego.

W uzupełnieniu programu – powtórzenie fragmentu słuchowiska pt. „Do kraju tego” wg książki „Tumult i widma” Józefa Czapskiego.

Tuż po godzinie 20.00 zaprasza Maria Brzezińska.

Fot. Andrzej Chodacki

Exit mobile version