Aleksandra Zińczuk, redaktor naczelna Kultury Enter (kulturaenter.pl) będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Zaprosimy na promocję 80. numeru Kultury Enter. Będzie to jednocześnie pierwsze z cyklu spotkań otwartych dla autorów, współpracowników i czytelników (Próba Cafe, 14 marca, godz. 17.00).
„Cyrk w świecie widowisk” to książka, którą przyniesie do studia „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” Grzegorz Kondrasiuk, autor nie tylko znakomitego wstępu, ale też koncepcji i redakcji książki. „Ta publikacja nie mogła powstać nigdzie indziej, jak tylko w Lublinie – mieście, w którym organizowany jest Carnaval Sztukmistrzów, największy w Polsce festiwal sztuki Nowego Cyrku. Jest to pierwsze od kilku dekad wydawnictwo naukowe w języku polskim, ukazujące fenomen cyrku w jego historycznym i współczesnym kształcie” – pisze wydawca (Pracownia Kultury i Sztuki Ludycznej, Warsztaty Kultury w Lublinie). Opowiemy o wydawnictwie i zaprosimy na promocję „Cyrku w świecie widowisk” (2 marca, godz. 16.00, Trybunał Koronny w Lublinie).
„W 1954 roku – po ukończeniu studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie otrzymałam zamówienie na samodzielny projekt dekoracji kamieniczki przy Bramie Grodzkiej oraz portretu Józefa Ignacego Kraszewskiego w technice sgraffitowej. Było to dla mnie wielkie wyróżnienie. Przy odnawianiu lubelskiego Starego Miasta przed uroczystymi obchodami 10-lecia PKWN pracowali wówczas wybitni malarze i rzeźbiarze – m. in. Jan Cybis, Janusz Strzałecki, Jacek Puget.” – pisze Magdalena Spasowicz, która na zaproszenie Muzeum Czechowicza przyjedzie do Lublina po latach, żeby otworzyć wystawę swoich obrazów. Na wernisaż zaprosi Jarosław Cymerman.
„Jerzy Pilch revisited. Pilch i starość. Pilch i choroba. Gra z umieraniem, gra w umarłego. Ostatnie powieści, trzy tomy Dziennika, biografia pisarza autorstwa Katarzyny Kubisiowskiej, wywiady Eweliny Pietrowiak. Przyjrzymy się najnowszym strategiom pisarskim Pilcha, opowiemy, jak zmieniła go jako człowieka i pisarza choroba, jakie tematy wracają do niego uporczywie, jakie nieodwołalnie porzucił. Czy Pilch steruje recepcją swojej twórczości? Czy ciągle zdradza, porzuca, obśmiewa? Jak nazwać przygodę, którą z nim przeżyliśmy w jego literaturze?” – pytał Łukasz Drewniak Dariusza Nowackiego i Marcina Sendeckiego podczas Bitwy o literaturę, jaka rozegrała się we wtorek w Teatrze Starym w Lublinie. Przywołamy fragmenty tego wieczoru.
Wystawę pt. „Tadeusz Michalak. Realista czy wizjoner?” można oglądać do 8 kwietnia w Galerii Wystaw Czasowych w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Tadeusz Michalak to architekt, artysta, twórca i redaktor naczelny „Brulionu Kazimierskiego”. a przede wszystkim kazimierzanin. Zapraszając na wystawę przywołamy kilka opowieści Tadeusza Michalaka o Kazimierzu Dolnym.
W rocznicę urodzin wybitnego historyka i krytyka sztuki, Szymona Bojko (ur. 25 lutego 1917 r. zm. 24 października 2014), przypomnimy jego refleksję dotyczącą formy, której ulegamy nawet nie zawsze mając tego świadomość.
(na zdjęciu Grażyna Lutosławska i Aleksandra Zińczuk)