25.02.2018 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

ola zinczuk

Aleksandra Zińczuk, redaktor naczelna Kultury Enter (kulturaenter.pl) będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Zaprosimy na promocję 80. numeru Kultury Enter. Będzie to jednocześnie pierwsze z cyklu spotkań otwartych dla autorów, współpracowników i czytelników (Próba Cafe, 14 marca, godz. 17.00).

„Cyrk w świecie widowisk” to książka, którą przyniesie do studia „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” Grzegorz Kondrasiuk, autor nie tylko znakomitego wstępu, ale też koncepcji i redakcji książki. „Ta publikacja nie mogła powstać nigdzie indziej, jak tylko w Lublinie – mieście, w którym organizowany jest Carnaval Sztukmistrzów, największy w Polsce festiwal sztuki Nowego Cyrku. Jest to pierwsze od kilku dekad wydawnictwo naukowe w języku polskim, ukazujące fenomen cyrku w jego historycznym i współczesnym kształcie” – pisze wydawca (Pracownia Kultury i Sztuki Ludycznej, Warsztaty Kultury w Lublinie). Opowiemy o wydawnictwie i zaprosimy na promocję „Cyrku w świecie widowisk” (2 marca, godz. 16.00, Trybunał Koronny w Lublinie).

„W 1954 roku – po ukończeniu studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie otrzymałam zamówienie na samodzielny projekt dekoracji kamieniczki przy Bramie Grodzkiej oraz portretu Józefa Ignacego Kraszewskiego w technice sgraffitowej. Było to dla mnie wielkie wyróżnienie. Przy odnawianiu lubelskiego Starego Miasta przed uroczystymi obchodami 10-lecia PKWN pracowali wówczas wybitni malarze i rzeźbiarze – m. in. Jan Cybis, Janusz Strzałecki, Jacek Puget.” – pisze Magdalena Spasowicz, która na zaproszenie Muzeum Czechowicza przyjedzie do Lublina po latach, żeby otworzyć wystawę swoich obrazów. Na wernisaż zaprosi Jarosław Cymerman.

„Jerzy Pilch revisited. Pilch i starość. Pilch i choroba. Gra z umieraniem, gra w umarłego. Ostatnie powieści, trzy tomy Dziennika, biografia pisarza autorstwa Katarzyny Kubisiowskiej, wywiady Eweliny Pietrowiak. Przyjrzymy się najnowszym strategiom pisarskim Pilcha, opowiemy, jak zmieniła go jako człowieka i pisarza choroba, jakie tematy wracają do niego uporczywie, jakie nieodwołalnie porzucił. Czy Pilch steruje recepcją swojej twórczości? Czy ciągle zdradza, porzuca, obśmiewa? Jak nazwać przygodę, którą z nim przeżyliśmy w jego literaturze?” – pytał Łukasz Drewniak Dariusza Nowackiego i Marcina Sendeckiego podczas Bitwy o literaturę, jaka rozegrała się we wtorek w Teatrze Starym w Lublinie. Przywołamy fragmenty tego wieczoru.

Wystawę pt. „Tadeusz Michalak. Realista czy wizjoner?” można oglądać do 8 kwietnia w Galerii Wystaw Czasowych w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Tadeusz Michalak to architekt, artysta, twórca i redaktor naczelny „Brulionu Kazimierskiego”. a przede wszystkim kazimierzanin. Zapraszając na wystawę przywołamy kilka opowieści Tadeusza Michalaka o Kazimierzu Dolnym.

W rocznicę urodzin wybitnego historyka i krytyka sztuki, Szymona Bojko (ur. 25 lutego 1917 r. zm. 24 października 2014), przypomnimy jego refleksję dotyczącą formy, której ulegamy nawet nie zawsze mając tego świadomość.

(na zdjęciu Grażyna Lutosławska i Aleksandra Zińczuk)

Exit mobile version