65 lat temu został stracony generał August Fieldorf „Nil”

general august emil fieldorf

65 lat temu, 24 lutego 1953 roku został stracony generał August Fieldorf „Nil” (na zdjęciu), legendarny dowódca Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej. Fałszywie oskarżony przez bezpiekę o współpracę z okupantem, po sfingowanym, jednodniowym procesie otrzymał karę śmierci. Wyrok przez powieszenie wykonano 24 lutego o godzinie 15.00 w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

August Fieldorf w czasie okupacji niemieckiej walczył w podziemiu. Od 1944 roku był zastępcą ostatniego dowódcy Armii Krajowej – generała Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”. Dowodził organizacją NIE, która stanowiła kadrową strukturę AK, przygotowaną do działań w warunkach sowieckiej okupacji. Aresztowany przez NKWD w 1945 roku, został wywieziony na Ural, gdzie był przetrzymywany w sowieckich łagrach. Po powrocie do kraju ponownie aresztowano go i skazano na karę śmierci, którą wykonano w 1953 roku.

Generał Fieldorf został zrehabilitowany w 1989 roku. W 2006 roku pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

Miejsce pochówku Emila Fieldorfa przez wiele lat pozostawało nieznane. W 2009 roku pojawiły się informacje, że pracownikom IPN udało się ustalić lokalizację grobu. Ciało generała spoczywa prawdopodobnie na tzw. „Łączce” na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim, blisko symbolicznej mogiły wystawionej dla uczczenia jego pamięci.

W 2008 roku, w 55. rocznicę śmierci, Sejm uczcił pamięć generała Fieldorfa „Nila”. W uchwale posłowie zapisali, że jest on „przykładem człowieka, który całe życie poświęcił walce o niepodległość i suwerenny byt Rzeczypospolitej Polskiej”.

IAR

Fot. wikipedia.org

Exit mobile version