Dziś (10.02) mija 7. rocznica śmierci metropolity lubelskiego arcybiskupa Józefa Życińskiego. W archikatedrze lubelskiej o godzinie 19.00 arcybiskup Stanisław Budzik odprawi mszę św. w intencji zmarłego poprzednika.
Obecny metropolita lubelski był jednym z najbliższych współpracowników abp. Życińskiego. – Dzisiaj dziękujemy Bogu za tego wielkiego człowieka, za to że mieliśmy go w naszej diecezji i że wpisał się w historię tylu ludzi tu mieszkających. Był dobrym pasterzem – wspomina arcybiskup Budzik. – Jednym z łacińskich określeń biskupa jest pontifex, czyli budowniczy mostów. Myślę, że abp Życiński szczególnie na nie zasługiwał. Budował mosty między ludźmi, także różnych religii i kultur, budował też mosty pomiędzy nauką i wiarą, bo był świetnym filozofem. To wielka postać w historii Kościoła w Lublinie.
– Józef Życiński spoglądał bardzo daleko z centrum Kościoła na jego obrzeża. Był człowiekiem dialogu – wspomina abp Życińskiego jego wieloletni współpracownik biskup pomocniczy lubelski Mieczysław Cisło. – Niektórym zdawało się, że zostawia swoich, a idzie do obcych. Ale w drugim człowieku on nie widział obcego. Podczas wnoszenia trumny w orszaku żałobnym przemawiali rabin i immam – mówili o abpie jako o bracie.
Józef Życiński urodził się w 1948 roku w Nowej Wsi niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1972 r., miał doktoraty z teologii i filozofii. Habilitował się w roku 1980 roku. Był biskupem tarnowskim, a od 1997 r. sprawował funkcję metropolity lubelskiego. Jednocześnie arcybiskup Józef Życiński pełnił wtedy urząd wielkiego kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Arcybiskup Życiński zmarł nagle w wieku 63. lat w Rzymie. Przebywał tam na obradach Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. Duchowny zmarł z powodu wylewu krwi do mózgu.
Wiadomość ta dotarła do Lublina po godzinie, około godz.16.00. Dla bliskich współpracowników arcybiskupa był to szok. Tak jak po nagłej śmierci jednego z członków rodziny.
Arcybiskup Życiński został pochowany 19 lutego 2011 roku w krypcie w podziemiach archikatedry lubelskiej.
MaTo / PaSe / opr. ToMa
Fot. archiwum