Azoty Puławy: porozumienie podpisane, związkowcy czekają na szczegóły

002 1352

Puławy mają być siedzibą departamentu odpowiedzialnego na handel nawozami w Grupie Azoty. Porozumienie w tej sprawie zawarły wczoraj (12.02.2018) cztery kluczowe spółki Grupy Azoty: z Puław, Tarnowa, Polic i Kędzierzyna.

CZYTAJ TAKŻE: Konsolidacja handlu w Grupie Azoty

Wciąż nie brakuje jednak obaw i kwestii, które – zdaniem puławskich związkowców i komitetu strajkowego – trzeba doprecyzować i wyjaśnić.

– To bardzo ważna decyzja nie tylko dla naszej firmy, ale także dla całej Grupy Azoty, bo wzmacnia jej pozycję konkurencyjną – tak porozumienie komentuje Jacek Janiszek (na zdjęciu po lewej stronie), prezes puławskiej spółki. – To także odpowiedź na zagrożenia, które pojawiły się na rynku nawozów, szczególnie w I kwartale tego roku. Dotyczą one bardzo agresywnego importu. W wyniku tego porozumienia przychody i marże będą pozostawały w spółkach, które sprzedają określone kategorie produktów. My będziemy nadzorować całość.

– Konsolidacja handlu odbędzie się wokół Puław – mówi Sławomir Wręga, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego Zakładów Azotowych „Puławy” S.A. – Pracownicy Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro będą zatrudnieni w Puławach. Jeżeli o to chodzi – rzeczywiście dopięliśmy swego. Mamy jednak szereg uwag do tego porozumienia. Nasze wątpliwości wynikają z tego, że zanim doszło do równorzędnej konsolidacji Puław z Tarnowem, obie spółki dokonywały przejęć. Puławy zrobiły to z „Agrochemem” i „Fosforami”, natomiast Tarnów z zakładami w Policach i Kędzierzynie. Wydaje się więc, że stronami umowy powinny być te dwa podmioty lub Puławy i Tarnów wraz z przejętymi spółkami. Drugie zastrzeżenie dotyczy nowych bytów. Tworzy się Komitet Handlu i Departament Korporacyjny Handlu Segmentu Agro. Nie znajdujemy uzasadnienia dla powstania tych dwóch struktur. Kompetencje, które zostały dla nich przewidziane, powinny zostać nadane naszemu puławskiemu pionowi handlowemu.

– Jest wiele szczegółów, które trzeba doprecyzować – podkreśla przewodniczący Zarządu Oddziału NSZZ „Solidarność” Ziemi Puławskiej, Sławomir Kamiński. – Te szczegóły to m.in. to, kto będzie finansował tę całą strukturę i w jaki sposób, kto będzie powoływał i odwoływał dyrektora korporacyjnego i w jaki sposób będą funkcjonowały poszczególne piony handlowe w spółkach po wypowiedzeniu pełnomocnictwa. Jedną z obaw jest, że te piony handlu, które zostaną w spółkach, nie będą na tyle samodzielne, żeby mogły dalej pracować. To bardzo istotne.

– Umowa konsolidacyjna stanowi w części odpowiedź na postulaty związkowców i komitetu strajkowego – dodaje Jacek Janiszek. – Cały czas jesteśmy w obszarze mediacji. Czekamy na mediatora. Będziemy rozmawiali jeszcze o kilku istotnych kwestiach. Współpraca przebiega w spokoju i w oparciu o przepisy prawa.

Na 14 lutego br. zaplanowano posiedzenie komitetu strajkowego, który od kilku miesięcy działa w puławskiej spółce.

ŁuG

Fot. www.grupaazoty.com

Exit mobile version