Branżówka da dobrze płatną pracę. Deklaracja pomoże zmienić niekorzystne statystyki

dscn3556

Wojewoda lubelski podpisał deklarację z pracodawcami w sprawie promocji kształcenia zawodowego. – Głównym celem współpracy jest zachęcenia młodych osób do kontynuowania edukacji w szkołach branżowych – mówi wojewoda lubelski Przemysław Czarnek (na zdj.).

– Chcemy uczniom z Lubelszczyzny, że w perspektywie kilku lat mogą zdobyć zawód, dyplom i wysoko płatną pracę w województwie lubelskim, bez konieczności wyjazdu za granicę. Wymaga to jednak ich decyzji o kształceniu się w szkołach branżowych, a nie licealnych – stwierdza Przemysław Czarnek.

Pod deklaracją podpisali się m.in. przedstawiciele czterech lubelskich firm:  PGE Dystrybucja, Oddziału Zakładu Gazowniczego w Lublinie, Fabryki Cukierków „Pszczółka” oraz Lubelskiego Węgla „Bogdanka”.

Wiceprezes ostatniej z wymienionych przedsiębiorstw Stanisław Misterek mówi, że choć firma z naborem pracowników problemu nie ma, to rąk do pracy brakuje. – Pracujące na naszą rzecz spółki, zatrudniające około 1,5 tys. osób, zaczynają mieć problemy z naborem ludzi.

W najświeższych danych wynika że w ubiegłym roku ponad 50% uczniów w województwie lubelskim wybrało edukację w liceach ogólnokształcących, a zaledwie 11% w szkołach branżowych. Prowadzona przez lubelskie kuratorium oświaty  kampania „Zawodowy strzał w dziesiątkę” ma na celu wyrównanie tych statystyk.

ZAlew / opr. ToMa

Fot. www.lublin.uw.gov.pl

Exit mobile version