Darmowe porady dla osób pokrzywdzonych

przemoc 2

270 osób skorzystało w ubiegłym roku ze wsparcia udzielonego przez Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Białej Podlaskiej. Większość, bo 80% zgłaszających się po pomoc osób, doznało przemocy ze strony rodziny.

Z myślą między innymi o nich, w działającym przy Caritas Ośrodku, udzielane są porady prawne i psychologiczne. – To nie jedyna pomoc jaką oferuje ośrodek – zaznacza jego przedstawicielka Małgorzata Bandzerewicz. – Często osoby pokrzywdzone przemocą w rodzinie wyprowadzają się. Jesteśmy w stanie dofinansować do stancji czy do czynszu, mamy też mieszkanie chronione. Wspieramy osoby te również kursami czy szkoleniami, aby stały się niezależne i mogły wrócić na rynek pracy.

– W przypadku osób doznających przemocy ze strony bliskich, decyzja o zgłoszeniu się po pomoc do specjalistów, zwykle nie jest łatwa – mówi psycholog Adrianna Kucmin z Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Białej Podlaskiej. – Z jednej strony osoby pokrzywdzone wiedzą, że to co dzieje się w ich życiu nie jest dobre i im nie służy, a jednocześnie boją się wykonać jakikolwiek krok, aby wyjść z tego co jest złe, a mają świadomość, że powinno wyglądać inaczej.

W kraju trwa Tydzień Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. W ramach akcji udzielane są bezpłatne porady psychologów, kuratorów sądowych, policjantów a także prawników i pracowników socjalnych. W Białej Podlaskiej oprócz Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem porady udzielane są w Miejskiej Komendzie Policji, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie oraz Kuratorskiej Służbie Sądowej.

MaT

Fot. pixabay.com

Exit mobile version