Nabożeństwo ekumeniczne w Kaplicy Trójcy Świętej rozpoczęło cykl spotkań w ramach programu „Lublin ekumeniczny. W stulecie odzyskania niepodległości (1918 – 2018)”. Wspólna modlitwa zgromadziła na Zamku Lubelskim biskupów trzech chrześcijańskich wyznań.
– Podstawą dialogu jest wola naszego Pana Jezusach Chrystusa, który znając ludzką naturę i to, że możemy się posprzeczać modlił się, abyśmy byli jedno. I my chrześcijanie się o to modlimy – mówi arcybiskup Stanisław Budzik. – Dawniej nie do pomyślenia było to, co dzieje się dziś w kaplicy na lubelskim zamku – przedstawiciele trzech najważniejszych wyznań chrześcijańskich w jednym miejscu się modlą. To miejsce symboliczne i niezwykłe dla Lublina i miejsca Polski w historii dialogu wyznaniowego.
W uroczystości biorą udział biskupi: ewangelicki bp Jan Cieślar, prawosławny abp Abel i rzymskokatolicki abp. Stanisław Budzik.
Po nabożeństwie, odbędzie się promocja monografii pt. „Lublin – miasto zgody religijnej. Ekumenizm w historii, teologii i kulturze”, która jest efektem ubiegłorocznego Kongresu Ekumenicznego w Lublinie.
Comiesięczne spotkania
Co miesiąc w Lublinie odbywać się debaty, wydarzenia kulturalne, naukowe i modlitwy poświęcone dialogowi między chrześcijanami.
– W Lublinie ekumenizm wyglądał bardzo różnie – mówi jeden z organizatorów wydarzenia dr Sławomir Jacek Żurek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Trzeba pamiętać, że żyliśmy w epoce przed soborem watykańskim II, Kościół katolicki nie był tak otwarty, tak jak inne kościoły. Na niwie kultury, polityki i życia społecznego ekumenizm w Lublinie kwitł, bo tam, gdzie są ludzie – są relacje.
W program „Lublin ekumeniczny. W stulecie odzyskania niepodległości” wpisano wydarzenia, które mają pokazać, że na odzyskanie niepodległości złożył się także czyn chrześcijan – katolików , prawosławnych i ewangelików.
Na 25 marca zaplanowano debatę dziennikarzy. Będą rozmawiać, jak pisać o ekumenizmie.
PaSe
Lublin ekumeniczny. W stulecie odzyskania niepodległości, Lublin, 28.02.2018, fot. Piotr Michalski