Odbierają tysiące telefonów dziennie, pracują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dziś (11.02) obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112.
– Niestety ludzie nadal często nie wiedzą do czego on służy – mówi jeden z koordynatorów zmiany Lubelskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, Robert Kwiatkowski. – 75% połączeń kierowanych na numer alarmowy 112 jest niepotrzebnych. Ludzie dzwonią w sprawie naprawy telefonu czy z prośbą o zamówienie taksówki. Często podczas przerwy między lekcjami uczniowie telefonują, żeby zrobić sobie żarty. Trzeba pamiętać o tym, że gdy ktoś wykonuje taki telefon to tym samym odbiera możliwość połączenia się osobie, która naprawdę potrzebuje pomocy – dodaje.
Przypominamy, że pod numer 112 można dzwonić wyłącznie w sytuacjach zagrożenia czyjegoś życia lub zdrowia. Od listopada obowiązuje już nowa ustawa, która przewiduje kary aresztu, ograniczenia wolności lub 1 500 złotych grzywny za umyślnie i nieuzasadnione blokowanie telefonicznych numerów alarmowych, zwłaszcza 112, 997, 998 i 999.
Lubelskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego funkcjonuje od 5 lat i pracuje w nim blisko 80 osób.
MaTo
Fot. Tomasz Maczulski