Naukowcy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej opracowali raport na temat plenerowych festiwali, które odbywają się w Lublinie.
Zespół badawczy złożony z socjologów, ekonomistów i filozofów, realizujący projekt w ramach grantu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wziął na warsztat cztery największe cykliczne i plenerowe festiwale kulturalne z Lublina organizowane przez Warsztaty Kultury: Noc Kultury, Inne Brzmienia, Carnaval Sztukmistrzów i Jarmark Jagielloński.
Badano wpływ tych imprez na rozwój gospodarczy i społeczny Lublina. Jak mówi jeden ze współautorów opracowania Marcin Lipowski, odbiór tych festiwali jest wręcz fantastyczny:
– Odbiór festiwali jest nie tylko dobry jeżeli chodzi o publiczność wewnętrzną, czyli samych mieszkańców, którzy czują dumę ze swojego miasta, ale także przez mieszkańców innych miast. Z satysfakcją możemy powiedzieć, że przyjeżdżają do nas mieszkańcy Warszawy, Wrocławia, Poznania i zazdroszczą nam niektórych wydarzeń. Najbardziej chyba Carnavalu Sztukmistrzów. To jest coś, co wyróżnia Lublin.
Jak wyliczyli specjaliści pracujący nad raportem, turyści przybywający do Lublina zostawiają u lokalnych przedsiębiorców około 75 milionów złotych podczas jednego sezonu.
Jeśli chodzi o zalecane, zdaniem autorów raportu, kierunki rozwoju, to główną sprawą jest wyprowadzenie części imprez ze Starego Miasta, gdzie robi się po prostu ciasno. Organizatorzy zamierzają zatem zaadaptować pod spotkania festiwalowe inne przestrzenie Lublina.
JZon
Fot. archiwum