W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano dziś (08.02) list intencyjny w sprawie zacieśnienia współpracy Grupy Azoty z puławskim Instytutem Nowych Syntez Chemicznych.
– To kolejny krok w stronę nowoczesnej chemii, który pozwoli nam ubiegać się o środki unijne na wdrażane innowacje – mówi prezes zarządu Grupy Azoty, Wojciech Wardacki. – Gros tych środków będzie na wytwórnię kwasu azotowego w Puławach, a Instytut ma ogromne doświadczenia praktyczne we wdrażaniu i modernizacji linii produkcyjnych wytwórni kwasu azotowego w Tarnowie, w Kędzierzynie.
– Jest to innowacyjny sposób nawożenia roślin – wyjaśnia dyrektor Instytutu Nowych Syntez Chemicznych, profesor Janusz Igras. – Chodzi o to, żeby w jak najlepszym stopniu wykorzystać składniki pokarmowe z nawozu, tzn. żeby jak najmniejsza ich ilość trafiła do wody, gleby i powietrza, żeby w maksymalny sposób rośliny te składniki wykorzystały.
Grupa Azoty to największy koncern chemiczny w Polsce. Z kolei Instytut Nowych Syntez Chemicznych jest zaliczany do jednych z najlepszych instytutów badawczych w kraju.
Zacieśnienie współpracy pozwoli na ubieganie się o środki unijne na wdrażane innowacje.
ZAlew
Fot. www.lublin.uw.gov.pl