Pięć innowacyjnych projektów ma szanse na wdrożenie w Grupie Azoty Puławy. Ich autorami są uczestnicy XIII edycji ARP Innovation Pitch – konkursu, który miał wyłonić potencjalnych partnerów biznesowych puławskiej spółki.
Dziś (21.02) zwycięskie projekty zaprezentowano w siedzibie puławskiej firmy, która poszukiwała innowacyjnych rozwiązań z czterech obszarów: nawozy, biotechnologia, produkty i technologie. Zgłosiło się kilkanaście podmiotów – zarówno przedstawiciele świata nauki, jak i specjalistyczne firmy działające na rynku nowych technologii. Zaprezentowano pięciu laureatów, wśród nich m.in. rozwiązanie z pogranicza elektroniki i informatyki – długopis cyfrowy.
– Gdy piszemy tworzy się wersja elektroniczna dokumentu, a to optymalizuje szereg procesów – mówi Przemysław Jesionowski z firmy IC Solutions. – Jako jeden z nielicznych start’up-ów wykonaliśmy konwersję nauki do biznesu. Nasze rozwiązanie wykorzystuje od 3 lat Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy Europejskiej – obserwacje wyborów przeprowadzanych na świecie działają na naszej technologii.
Takie rozwiązanie może zostać wdrożone w Grupie Azoty Puławy. Dodatkowo pojawiły się projekty dotyczące nowoczesnych nawozów i środków ochrony roślin. Instytut Chemii Przemysłowej w Warszawie zaproponował opracowanie biostymulatora wzrostu roślin.
– Mamy połączenie stymulacji wzrostu z ochroną przed rozwojem patogenów, głównie nalistnych – wyjaśnia autorka projektu Jolanta Janiszewska. – Dzięki odpowiednio skomponowanej substancji aktywnej mamy odżywienie rośliny z pomocą aminokwasów. Materiał wyjściowy to produkt odpadowy innych gałęzi przemysłu. Nie angażujemy innych roślin do pomocy, jest to produkt uboczny przemysłu farmaceutycznego. Nasz produkt można komponować jednocześnie z innymi nawozami, ale również samodzielnie stosować jako odżywienie rośliny.
Renata Stoińska z Politechniki Świętokrzyskiej zaproponowała sposób odzyskania fosforu z popiołów powstałych po spaleniu osadów ściekowych. – Jest to innowacyjna metoda na skalę światową, ponieważ większość metod odzysku fosforu polega na wykorzystaniu silnie korodujących substancji jak kwasy, a my wykorzystujemy nietoksyczne sole. Pracujemy na wydziale inżynierii środowiska, a popiół, z którego odzyskujemy fosfor jest odpadem. W tym momencie dbamy też o nasze środowisko i zagospodarujemy odpad.
– Zdajemy sobie sprawę, że pomysły innowacyjne nie spadną nam z nieba, stąd pomysł udziału w takim przedsięwzięciu – mówi Jacek Janiszek, prezes Grupy Azoty Puławy. – Wiemy, ze musimy patrzeć, pytać i dyskutować z naszymi partnerami, a także współpracować z otoczeniem intelektualnym i społecznym. O tym czy firma odnosi sukces w obszarze innowacji nie decyduje jej wielkość czy czas działania, ale umiejętność uruchomienia kompetencji drzemiących w korporacji w kierunku projektów pojawiających się w ramach ARP Innovation Pitch.
O tym czy dane pomysły będą realizowane oraz kiedy będzie to możliwe zdecyduje zarząd puławskiej spółki. Prezes Jacek Janiszek ma nadzieję, że w tym roku przynajmniej jedna umowa o współpracę zostanie podpisana.
ŁuG
Fot. Łukasz Grabczak
CZYTAJ TAKŻE: Wiceprezes Grupy Azoty: Wierzę w mądrość polskich naukowców