Ponad setka dzieci bierze udział w zajęciach zorganizowanych w ferie przez Poleski Park Narodowy. Dzieci w różnym wieku i ich rodzice uczestniczą w programie Aktywnej Edukacji Ekologicznej Społeczności Obszarów Natura 2000.
– Ten projekt obejmuje wiele działań, które pokażą uczestnikom, że są wyjątkowymi mieszkańcami wyjątkowego miejsca – mówi kierownik zespołu do spraw edukacji i udostępniania w Poleskim Parku Narodowym, Anna Myka-Raduj. – Zajęcia zimowe mają nauczyć jak pomagać, żeby nie szkodzić przyrodzie. Uczymy jak dokarmiać zwierzęta, ale tak, żeby to dokarmianie przyniosło korzyści, a nie szkodę. Jak dbać o tą przyrodę, żeby zachować ją przynajmniej w takim stanie, w jakim jest w tej chwili albo poprawić.
– Dzisiaj rano kolega Andrzej, pracownik naszego parku opowiadał dzieciom o tym, jaki pokarm należy stosować do karmników, kiedy rozpocząć karmienie – mówi Marek Tokarzewski, adiunkt Parku. – To był wstęp teoretyczny, a teraz przygotujemy się do ochrony czynnej, do praktyki. Dzieci potem będą mogły same uzupełniać pokarm w tych karmnikach. (…) Wiedzę, którą zdobyły na naszych zajęciach, dzieci przekażą potem w domu.
– Pomagamy dzieciom we wszelkich trudnościach, ale tak, aby ich wkład był większy od naszego – mówią Martyna Woch i Natalia Grzywaczewska, wolontariuszki w Poleskim Parku Narodowym. – Interesowałyśmy się przyrodą i lubiłyśmy pomagać, a połączenie przyrody i pomagania w Poleskim Parku Narodowym było bardzo proste i to skłoniło nas do tego, aby tutaj przyjść.
W zajęciach i warsztatach uczestniczą uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych, a nawet przedszkolaki. 85% kosztów projektu pokrywają fundusze unijne.
DoG
Warsztaty dla dzieci w Poleskim Parku Narodowym, 01.02.2018, fot. Dominik Gil