Ponad 200 pszczelarzy bierze udział w IX Lubelskiej Konferencji Pszczelarskiej w Pszczelej Woli. To praktycy i naukowcy, którzy m.in. prowadzą duże pasieki albo zajmują się badaniami chorób pszczół. Uczestnicy mają okazję zapoznania się z aktualną sytuacją i zmianami w sektorze pszczelarskim. Ale przede wszystkim szukają odpowiedzi na pytanie jak pomóc pszczołom. Największe zagrożenia to choroby i chemizacja.
Zmorą pszczelarzy są wciąż niewłaściwie stosowane chemiczne środki ochrony roślin, które dziesiątkują roje pszczół. Co roku w ciągu sezonu pszczelarskiego zdarzają się podtrucia lub nawet wytrucia całych rodzin.
– Zatruty nektar, który pszczoły pobierają z kwitnących roślin zabija je lub osłabia – mówi dr Krzysztof Olszewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Jeżeli ten poziom skażenia jest niższy, wtedy nektar jest zanoszony do ula i jest z niego produkowany miód. Wtedy wchodzi w obieg pokarmu w rodzinie. Środki chemiczne, które mają silny zapach powodują, że pszczoła przejmuje ten zapach i jest traktowana przez strażniczki we własnym ulu jako obca i często zabijana.
– Wszelkie zabiegi agrotechniczne z użyciem chemicznych środków ochrony roślin powinny być stosowane zgodnie z przepisami i po oblocie pszczół – podkreśla Grzegorz Kłos z pasieki Pożoga Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. – Podstawowa rzecz, której trzeba przestrzegać to przestrzeganie okresu prewencji.
Jak przypomina Piotr Różyński, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie, rolnikom, którzy nie stosują się do przepisów i przyczyniają się do zatruć pszczół, grożą kary: – Kary te są bardzo dotkliwe z tego względu, że mogą to być nawet kary pozbawienia wolności – mówi.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie prowadzi stały monitoring zatruć pszczół. Inspektorzy wykonują ponad 1,5 tysiąca kontroli rocznie. Sprawdzają, czy rolnicy stosują się do zaleceń.
Konferencja Pszczelarska w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli potrwa do niedzieli.
MMaks
Fot. archiwum