Jak usuwać szkodliwe substancje biologiczne?

deko 1

O dekontaminacji, czyli o procesie usuwania szkodliwych substancji chemicznych i biologicznych – dyskutowali przedstawiciele środowisk naukowych w zamojskim Szpitalu Wojewódzkim. Konferencja odbyła się pod hasłem „Nowe wyzwania w procesach dekontaminacji medycznej”.

– To właśnie dzięki dekontaminacji możemy mówić o bezpieczeństwie epidemiologicznym – mówi pracownik Wyższej Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, dr Weronika Oleszczak-Momot. – Zasadniczym aktem dotyczącym chorób zakaźnych jest Ustawa o chorobach zakaźnych. Ona nakłada obowiązek opracowania procedur z zakresu dekontaminacji zarówno w placówkach opieki medycznej, jak i w placówkach, w których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek jak np. gabinety kosmetyczne.

Uczestnicy rozmawiali o procedurach i nowych wytycznych, które weszły w życie w październiku ubiegłego roku. Wśród nich jest ograniczenie czasu przetrzymywania pozostałości do 72 godzin oraz wyodrębnienie odpadów „wysoce zakaźnych”, czyli szczególnie niebezpiecznych. 

AlF

Fot. Aleksandra Flis

Exit mobile version