Od 4 czerwca 2018 roku szykują się poważne zmiany dotyczące przepisów związanych z uzyskaniem prawa jazdy. Czy będzie trudniej zdać egzamin? O tym w porannej rozmowie Radia Lublin opowiadał dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie Krzysztof Babisz (na zdjęciu).
– Ja bym tak nie straszył, będzie normalnie – twierdzi Babisz. – Każde zmiany, w tym wypadku ustawy o kierujących pojazdami, mają na celu bezpieczeństwo użytkowników dróg: kierowców, pieszych i rowerzystów – dodaje.
Jakie zmiany czekają na zdających?
– Najprawdopodobniej do kursu na prawo jazdy będą dołączone obowiązkowe zajęcia z trudnych warunków jazdy – zaznacza Babisz. – Najwięcej zmian dotyczy młodych kierowców. Na nich spadną nowe obowiązki związane z uzyskaniem dokumentu. Między 4. a 8. miesiącem od dnia odebrania prawa jazdy kierowca będzie musiał przejść obowiązkowe szkolenia teoretyczne i praktyczne, za które będzie musiał zapłacić. Zajęcia teoretyczne będą prowadzone przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego i będą trwały około 2 godziny. Koszt to około 100 złotych, nie jest to jeszcze precyzyjnie określone. Praktyczna część, to 1 godzina zajęć w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy. Trzeba będzie zapłacić za to do 200 złotych. Oczywiście kontrowersje dotyczą tego, czy nie odwrócić tych proporcji, ponieważ młodemu kierowcy przepisy są znane – dodaje.
Wszystko to ma na celu ograniczenie liczby przykrych zdarzeń drogowych. Młody kierowca, który po 4 czerwca otrzyma dokument upoważniający go do prowadzenia pojazdów będzie na dwuletnim okresie próbnym. Zostaną wprowadzone też ograniczenia dotyczące prędkości z jaką będzie mógł poruszać się po drodze. – Te ograniczenia będą go obowiązywały przez okres 8 miesięcy – podkreśla gość Radia Lublin. – W ciągu tego czasu kierowca będzie musiał dostosować się i jeździć w terenie zabudowanym nie więcej niż 50 kilometrów na godzinę, a w na terenie otwarty nie więcej niż 80 kilometrów na godzinę. Na drogach szybkiego ruchu i na autostradach będzie obowiązywać go ograniczenie prędkości do 100 kilometrów – dodaje.
Jak mówi Babisz, każdy po otrzymaniu prawa jazdy z przodu i z tyłu swojego auta będzie musiał zamontować zielony listek. Dodatkowo nie będzie on mógł podejmować pracy jako kierowca przez okres 8 miesięcy po uzyskaniu dokumentu.
WB / opr. PaW
Fot. Weronika Pawlak