Spada społeczne przyzwolenie na jazdę pod wpływem alkoholu. Policjanci dostają coraz więcej zgłoszeń o „dziwnie” zachowujących się kierowcach.
Jak wynika z policyjnych statystyk, w ubiegłym roku liczba zatrzymanych pijanych kierowców spadła o ponad 6%.
– To efekt policyjnych działań nagłaśnianych przez media – mówi komisarz Anna Kamola z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Odnotowaliśmy spadek wypadków drogowych w całym województwie lubelskim, ale też – jak się okazuje – spadek zatrzymywanych kierujących na podwójnym gazie. I tak na przykład w 2017 roku lubelscy policjanci zatrzymali 3800 nietrzeźwych kierujących. Rok wcześniej tych pijanych kierowców za kółkiem zostało zatrzymanych ponad 4000.
– Wpływ na taki stan rzeczy ma wiele czynników. Naszym priorytetem są kontrole w ruchu drogowym, ukierunkowane przede wszystkim na eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących. Nie tylko te wzmożone kontrole przyczyniają się do tego stanu rzeczy, ale również kampanie społeczne. Co bardzo ważne, istotna jest także wrażliwość obywateli na kierujących, którzy wsiadają po alkoholu za kierownicę – dodaje Anna Kamola.
– W tej chwili nie ma społecznego przyzwolenia na kierowanie pojazdami w takim stanie i co chwilę słyszymy o działaniach osób, które uniemożliwiły takiemu kierowcy na prowadzenie pojazdu – mówi Piotr Wołowiec, kierownik wydziału egzaminowania Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie.
System szkolenia kierowców to przede wszystkim rozwiązywanie testów, jazdy po mieście, ale także uświadamianie w jakim stanie kierowca może zasiąść za kierownicę.
– Przed zajęciami praktycznymi odbywają się zajęcia teoretyczne, na których instruktorzy z pewnością poruszają te niezwykle istotne kwestie – dodaje Piotr Wołowiec.
– Dzięki wszystkim naszym akcjom policyjnym z ruchu eliminowani są nietrzeźwi kierujący. Wspomnę, że w 2017 roku dzięki jednej akcji „Alkohol i narkotyki” policjanci sprawdzili stan trzeźwości 44 000 kierowców i ujawnili 170 pijanych kierujących – zaznacza Anna Kamola.
Niestety Lubelszczyzna jest w czołówce ujawnianych nietrzeźwych kierujących, choć jak twierdzą niektórzy – to także świadczy o skuteczności działania mundurowych.
RMaj
Fot. KWP Lublin /archiwum/