Młodzież z 33 krajów – 28 unijnych i 5 aspirujących do Unii – mogła ubiegać się o marcowy wyjazd do Brukseli, by przedstawić tam swoje oczekiwania wobec kultury europejskiej dziś i jutro. Komputer Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, jako reprezentantów Polski wylosował uczniów z Kraśnika.
Uczniowie z całej Polski mogą pozazdrościć tym z Zespołu Szkół nr 2 im. Mikołaja Reja z Kraśnika ponieważ ci wygrali losowanie, które zadecydowało, że trójka uczniów w połowie marca weźmie udział w plenarnej sesji w Brukseli pod hasłem „Twoje Europa – Twoje zdanie”. Poświęcona będzie dziedzictwu kulturowemu, temu co kultura może dać młodym ludziom, a co oni kulturze europejskiej.
– Zostaliśmy wybrani na podstawie zdolności językowych i naszej komunikatywności w języku angielskim – przyznaje Tomasz Dyguś. – Postaramy się przedstawić kulturę polską i rozpropagować ją na świecie, aby ludzie słyszeli o naszych dokonaniach, dziełach artystów.
– Na miejscu tworzone są zespoły złożone z uczniów z różnych krajów, które mają temat do opracowania, przedstawienie własnych wniosków uwzględnionych w pracy instytucji europejskiej – mówi Oliwia Nagajek. – Elementy wspólne całej Europy wynikają z sumy kultur narodowych, z którymi należy się identyfikować. Nie można ich ujednolicać, a o nich pamiętać.
– Chcemy też pokazać Polskę, że mimo różnić jesteśmy tacy sami, organizować kampanie mogące zrzeszać młode osoby do propagowania literatury i kultury polskiej – zaznacza Kamila Roztek.
Grupie 33 reprezentacji krajowych nie będzie łatwo doprowadzić do sytuacji, w której wszyscy zagłosują za opinią uczniów z Kraśnika. – Wiemy, że spotkamy tam ludzi o różnych poglądach – zauważa Tomasz Dyguś. – Bardzo trudno doprowadzić do consensusu, więc będziemy starali się o kompromisy.
Poglądy młodzieży mogą być brane pod uwagę przez instytucje europejskie. „Korepetytorem” uczniów był Krzysztof Pater, członek Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego, pomysłodawcy młodzieżowych spotkań. – To już 9. tego typu przedsięwzięcie. 2018 to rok europejskiego dziedzictwa kulturowego – tłumaczy. – Za każdym razem dobór tematów jest dobierany, by była realna możliwość wykorzystywania wniosków młodzieży w pracach instytucji europejskich. Mamy narzędzia, by zostały one przeniesione dalej.
Obrady międzynarodowego młodzieżowego gremium zaplanowano na 15-16 marca.
JB
Fot. Fb II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Kraśniku / archiwum