Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Radiu Lublin

pm wykleci013 2

2018-02-25T18:35:17:91 , Fot. Piotr Michalski Narodowy Dzien Pamieci Zolnierzy Wykletych w Radio Lublin .

25 lutego w Studiu Muzycznym Radia Lublin podczas uroczystej gali otwarto VI Retrospektywę Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Przywracamy Pamięć 1939-89.

Festiwal zrodził się dziesięć lat temu na Mazowszu. Jego ideą jest przedstawianie filmów o polskiej drodze do wolności. – Ostatnie dni pokazują, że każdy kraj opowiada historię na swój sposób, dlatego też jest potrzeba tego typu festiwalów – mówi jego organizator, reżyser Arkadiusz Gołębiewski. – A polskie podziemie niepodległościowe nie zostało wciąż jeszcze dobrze „opowiedziane”. Najlepszym przykładem jest chorąży Antoni Dołęga, którego zwłoki dopiero niedawno zostały odkopane i uroczyście pochowane. To pokazuje, że nie jest to jedynie historia, tylko tak naprawdę mówimy o dzisiejszych czasach, o tu i teraz.

Podczas Gali wręczone zostały nagrody i wyróżnienia:

Sygnet Niepodległości, czyli wyróżnienie przyznawane świadkom historii bohatersko walczącym o wolność oraz niepodległość kraju, otrzymał pośmiertnie najdłużej ukrywający się Żołnierz Wyklęty – chorąży Antoni Dołęga ps. „Kulawy Antek”, „Znicz”. 

Medale 700-lecia Lublina otrzymali: pułkownik Marian Pawełczak „Morwa” – żołnierz oddziału partyzanckiego Armii Krajowej „Zapory”; Adam Broński – syn Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”, zaangażowany w krzewienie pamięci o Żołnierzach Wyklętych; Jadwiga Kiszczak, inicjatorka akcji „Wakacje z Bogiem”, prowadzonej w ramach podziemnych struktur „Solidarności” oraz Marianna Krasnodębska – członkini Armii Krajowej, która m.in. pomagała więźniom niemieckich obozów koncentracyjnych w Dachau i na Majdanku.

Nagrodę Drzwi do Wolności odebrali działacze opozycyjni antykomunistycznej z lat 80. XX wieku: Włodzimierz Blajerski, Janina Szymajda, Stefan Szaciłowski, Jadwiga Kiszczak oraz prokurator Andrzej Witkowski, który prowadził m.in. śledztwo w sprawie zabójstwa kapelana bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Zaprezentowany został też film „Błękitna Armia 1917-1919” w reżyserii Leszka Wiśniewskiego, zrealizowany przez TVP Lublin we współpracy z Centralną Biblioteką Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Można też było zobaczyć koncert Rok wojny w wykonaniu zespołu Piramidy. To opowieść o historii dróg do wolności, opowieść o tym, ile przeszliśmy jako Naród, by tę wolność odzyskać.

W poniedziałek, wtorek i środę (26 – 28 lutego) od godziny 10.00 w Studiu Muzycznym Radia Lublin odbywały się nieodpłatne pokazy filmów Arkadiusza Gołębiewskiego „Inka. Zachowałam się jak trzeba” i Dariusza Walusiaka „Rączy” dla szkół podstawowych i średnich z całego województwa. Po projekcjach  przeprowadzane były konkursy wiedzy o Żołnierzach Wyklętych z atrakcyjnymi nagrodami.

ZAlew / MaK / opr. ToMa

ZOBACZ ZDJĘCIA:

VI Retrospektywa Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Przywracamy Pamięć 1939-89: pokazy filmów „Inka. Zachowałam się jak trzeba” i „Rączy” w Radiu Lublin

DZIEŃ I z udziałem:

Szkoły Podstawowej nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny w Lublinie

Szkoły Podstawowej nr 51  im. Jana Pawła II w Lublinie

Szkoły Podstawowej nr 20  im. Jarosława Dąbrowskiego w Lublinie

Szkoły Podstawowej nr 52  im. Marii Konopnickiej w Lublinie

DZIEŃ II z udziałem:

Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie

Szkoły Podstawowej nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie

Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Jastkowie

DZIEŃ III z udziałem:

Zespołu Szkół Budowlanych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lublinie

XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Lublinie

Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie

VI Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Lublinie

Szkół Lider w Lublinie

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Radiu Lublin, 25.02.2018, fot. Piotr Michalski

                                              MECENAS WYDARZENIA:

Exit mobile version