Niepodległość bez sztampy. Można dostać nawet 150 tys. zł

niepodleglosc 1

Ma być nowocześnie, bez sztampy i z myślą o młodych ludziach. Miedzy innymi te warunki należy spełnić, aby uzyskać pieniądze z programu Niepodległa na organizację obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 

W Muzeum Lubelskim w Lublinie trwa szkolenie dotyczące zasad udziału w konkursie. – Jedną z nich jest zawiązanie partnerstwa na przykład z instytucją samorządową, szkołą czy inną placówką oświatową – wyjaśnia Małgorzata Kozioł z Muzeum Lubelskiego. – Minimalną kwotą, o którą będzie można wnioskować jest 8 tysięcy złotych, natomiast maksymalną 150 tys. zł. Jedyne wyłączenie z programu to zakup środków trwałych, czyli za te pieniądze nie można nabywać komputerów, urządzeń biurowych czy stawiać pomników.

Aby uzyskać dotację, trzeba mieć ponadto 15 procent wkładu własnego.

– Organizatorzy stawiają przede wszystkim na projekty, które będą skierowane przede wszystkim do młodych ludzi, aby w nich budzić postawy patriotyczne i promować historię Polski. Mówimy tu na przykład o różnego rodzaju warsztatach  czy zajęciach edukacyjnych – informuje Justyna Wożniak z Muzeum Lubelskiego

W lubelskim spotkaniu biorą udział przedstawiciele instytucji samorządowych i organizacji pozarządowych z województwa lubelskiego. Nie wszyscy mają pomysł na to, co zrobić z ewentualną dotacją. Chcą się przede wszystkim dowiedzieć, jakie są oczekiwania twórców konkursu. 

Ale Piotr Cichórz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Biszczy, ma już pomysł na co przeznaczyłby te pieniądze. – Chcemy zorganizować wieczorną mszę świętą i złożyć kwiaty pod pomnikiem poległych legionistów, a także pokaz wojskowy sprzętu militarnego i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku.

Jednak tego typu inicjatywa ma niewielkie szanse na otrzymanie dofinansowania. – Oficjalne obchody są wręcz wyłączone z konkursu – wyjaśnia Justyna Wożniak. – Nie można takich projektów zgłaszać. W programie chodzi o oddolne inicjatywy, pomysły mieszkańców, obywateli.

To druga edycja programu Niepodległa. W ubiegłym roku wpłynęło do niego 700 pomysłów na organizację wydarzeń niepodległościowych. Jednak znaczna ich część nie przeszła weryfikacji z powodów formalności. – Były w nich podane błędne dane, nie było wymaganego partnerstwa lub przewidywano zbyt duży wkład własny – mói Małgorzata Kozioł.

Na razie w 14 miastach trwają szkolenia. Nabór zgłoszeń rozpocznie się w następnym tygodniu. Formularze będą dostępne na stronie internetowej www.niepodległa.gov.pl. Do dokumentu należy dołączyć koniecznie list intencyjny od partnera, z którym proponujemy współpracę.

W budżecie programu jest 6 milionów złotych. Nabór potrwa cztery tygodnie, następnie odbędzie się wyłonienie zwycięzców. Jednak niewykluczone, że w połowie roku odbędzie się nabór uzupełniający. Zależy to od tego, czy organizatorzy dostaną dodatkowe pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ZAlew / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version