Projekcja filmu „Zacheusz” odbyła się w Sali Audytoryjnej Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie.
Film to niezwykła historia więźnia osadzonego m.in. w niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku. – Bohater, Zacheusz Pawlak, przeżył piekło wojny, ale pobyt w obozach odcisnął głębokie piętno w jego osobowości – mówi rzecznik Państwowego Muzeum na Majdanku, Agnieszka Kowalczyk-Nowak. – Obraz pokazuje losy osoby, która musiała zmierzyć się z niewyobrażalnymi dzisiaj dla nas przeciwnościami losu. Rzeczywistość wojny, później niemieckiego obozu koncentracyjnego wpłynęły na jego późniejsze życie, również powojenne. Bo chociaż przeżył uwięzienie w obozach koncentracyjnych i później pracował jako lekarz, doświadczenia wojenne odcisnęły na nim tak duże piętno, że w 1991 roku popełnił samobójstwo.
Projekcji filmu towarzyszyła rozmowa z bliskimi bohatera oraz z twórcami filmu.
7 września 1942 roku 20-letni harcerz i żołnierz Armii Krajowej, Zacheusz Pawlak, samodzielnie zgłosił się do radomskiej siedziby Gestapo, chcąc w ten sposób ratować aresztowanych zamiast niego braci. To był początek jego 3-letniej gehenny. Ponad 20 lat później opublikował książkę zawierającą jego wspomnienia z tych tragicznych lat. Na ich podstawie w 2017 roku radomski Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” zrealizował fabularyzowany film dokumentalny.
RMaj / opr. ToMa
Fot. www.majdanek.eu