Drugi etap szkolenia „Brave Band” żołnierzy z Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady stacjonującej w Lublinie przeszedł do historii. – „Brave Band” to trening sztabowy, który w tym roku był realizowany na dwóch szczeblach – mówił gość porannej rozmowy Radia Lublin, podpułkownik Dariusz Czekaj, zastępca szefa sztabu ds. operacyjnych Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady. – Pierwszy szczebel to ćwiczenie brygady, jakie odbyło się na początku lutego. Wtedy opracowaliśmy rozkaz bojowy jako sztab brygady. Druga część dotyczyła szkolenia jednostek afiliowanych. Na bazie dokumentów, które wypracowała brygada, ćwiczyły jednostki, które na czas operacji przydzielane są do naszej brygady, dzięki czemu mogliśmy rozwijać naszą współpracę i zacieśniać więzy. Obie części dotyczyły działań obronnych na bazie fikcyjnego scenariusza, natomiast różnica polegała na tym, że w drugiej części treningu dodatkowym elementem było wprowadzenie procesu planowania działań z wykorzystaniem procedur NATO i tylko w języku angielskim.
– Na bazie fikcyjnego scenariusza, który umożliwił nam przygotowanie ćwiczenia założyliśmy, że jedno z państw zostało zaatakowane przez stronę przeciwną i nasza jednostka w ramach większego zgrupowania wojsk NATO została wykorzystana w celu prowadzenia obrony tego państwa oraz niedopuszczenia do tego, aby ten potencjalny przeciwnik prowadził natarcie i zajął określony teren – mówił Dariusz Czekaj, zaznaczając że efektem pracy sztabowców było opracowanie dokumentacji rozkazodawczej: – Jest to rozkaz bojowy wraz z całą dokumentacją towarzyszącą, który mówi w jaki sposób w kolejnych etapach działania będziemy bronić wyznaczonego nam jako brygadzie terenu. Taki rozkaz opisuje jak w określonym czasie będą zachowywać się żołnierze – gdzie będą się bronić, w jaki sposób będą się przemieszczać na kolejne rubieże terenowe i w jaki sposób będą współdziałać między sobą.
– Jednym z etapów procesu planowania jest zarówno analiza zadania, jak i własnych możliwości – zaznaczył Dariusz Czekaj. – Analizuje się je pod kątem tego, co my możemy zrealizować oraz tego, jakie zamiary może mieć strona przeciwna. Zderzając te dwie strony, możemy wypracować plan, dzięki któremu będziemy mogli osiągnąć sukces.
Zapytany o plany na najbliższe miesiące, rozmówca Wojciecha Brakowieckiego odpowiedział, że będzie to rok intensywnej pracy:
– Już w piątek (2.03) pierwsza grupa oficerów wyjeżdża na Ukrainę, gdzie rozpocznie miesięczne szkolenie żołnierzy, którzy wchodzą w sztab jednostki nam afiliowanej – są to żołnierze I Batalionu 80. Brygady ze Lwowa. Przez miesiąc nasi żołnierze – zarówno polscy, litewscy, jak i ukraińscy – będą prowadzili zajęcia z procesu planowania działań z wykorzystaniem procedur NATO w języku angielskim. Będziemy uczyć nowego podejścia do rozwiązywania problemów na szczeblu taktycznym tak, aby żołnierze z jednostki afiliowanej byli w pełni kompatybilni z tymi procedurami, które wykorzystuje brygada, a jednocześnie rozwijali swoje zdolności zarówno komunikowania się w języku angielskim, jak i wykorzystywania niektórych narzędzi, które wykorzystuje brygada.
Podpułkownik Dariusz Czekaj zaznaczył, że współpraca z jednostkami afiliowanymi np. z Rzeszowa cały czas się rozwija.
– Przykładem była druga część treningów „Brave Band”, gdzie zaprosiliśmy kolegów z innych jednostek. Już za 4 tygodnie odbędzie się kolejna konferencja – tym razem na Litwie, dotycząca ćwiczenia „Maple Arch 18”, na którym to ćwiczeniu spotkają się żołnierze z wszystkich jednostek afiliowanych. Będzie to ćwiczenie dowódczo-sztabowe, wspomagane komputerowo. Kolejnym przedsięwzięciem będą warsztaty ze stroną amerykańską, na które również zapraszamy żołnierzy z jednostek afiliowanych, żeby wspólnie rozwijać nasze umiejętności.
WB (opr. DySzcz)
Fot. Weronika Pawlak