Polski jest językiem elitarnym?

polski 2

Dzisiaj (21.02) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu uczcili go drugim etapem Szkolnego Konkursu Wiedzy o Języku Polskim.

Uczestnicy pisali prace z wiedzy o języku, które referowali, wykazując się zdolnościami oratorskimi.

Z tej okazji, wspólnie z finalistami konkursu zastanowiliśmy się, co jest kwintesencją języka polskiego. Czy nasz trudny i wymagający język – w dobie uproszczeń i pośpiechu – ma szansę się obronić w obecnej postaci?

W polskim jest cenne to, że jest elitarny, bowiem trudno się go nauczyć. Cudzoziemcy dziwią się, ile mamy znaków w alfabecie. Są głoski, które nie pojawiają się w innych językach, takie jak sz, cz czy ę. Jak my w ogóle dajemy radę to wszystko zapisać? – mówią uczestniczki konkursu.

– Dla mnie najbardziej polskim słowem jest Szczebrzeszyn. Ale, co ciekawe, my tutaj wiemy, ze on naprawę istnieje, ale ludzie w całej Polsce nie są pewni, czy ta nazwa nie jest tylko żartem –uważa Szymon Wiśniewski.

Czy polszczyzna obecnie ewoluuje? – Jesteśmy przyzwyczajeni, że wszystko musi być zrobione szybko. Stąd w ostatnim czasie obserwujemy mniejszą dbałość o kulturę i poprawność wypowiedzi. To chyba z tego powodu pojawiają się błędy językowe. Czasem wynikają one też z tego, że, nawet jeśli ktoś posiada wiedzę, to nie stosuje jej w praktyce. I temu chcemy zapobiegać. Pragniemy pokazać, że język polski jest naprawdę piękny i warto mówić poprawnie – mówi Małgorzata Twardziszewska, nauczycielka języka polskiego w I LO w Zamościu.     

– Jeśli w rozmowie mamy szacunek dla słowa, okazujemy też szacunek do drugiej osoby. Kształtujemy uczniów, by szanowali język, bowiem jest on wizytówką ich samych – dodaje inna polonistka z zamojskiego liceum, Beata Wasilewska-Wnuk.

– Dużo osób, które brały udział w konkursie, chodzi do klas o profilu ścisłym czy biologiczno-chemicznym. Jest to dowód, że obowiązek posługiwania się poprawną polszczyzną spoczywa na każdym, bez względu na zainteresowania – stwierdza Katarzyna Szczerba, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu.

– Sprawne posługiwanie się poprawną polszczyzną to teraz jedna z najważniejszych umiejętności – mówi dyrektor liceum Bożena Krupa. – Był taki czas, że potrzebowaliśmy wykształcenia ścisłego i dominowały: matematyka, fizyka, chemia. Ale myślę, że ten okres mamy już za sobą i coraz bardziej potrzeba nam ludzi, którzy potrafią pięknie mówić i rozumieją, co czytają.

Tematem wystąpień 9. edycji konkursu były nazwy własne w języku. Licealiści udowodnili jednak, że nic, co dotyczy polszczyzny, nie jest im obce.

Konkurs Wiedzy o Języku organizują Magdalena Lis i Małgorzata Twardziszewska. Pomysłodawczyniami inicjatywy są Magdalena Lis i Krystyna Kamińska.

AlF / opr. ToMa

Fot. nadesłane

Exit mobile version