W Lublinie uroczyście otwarto terenowy oddział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Instytucja ta powstała 1 września ubiegłego roku, a lubelska siedziba jest pierwszą, powstałą już pod nowym szyldem.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa powstał z połączenia dwóch rządowych agencji: Rynku Rolnego i Nieruchomości Rolnych. Jak wyjaśniał dyrektor generalny KOWR Witold Strobel (na zdj.), głównym zadaniem Ośrodka jest gospodarowanie nieruchomościami rolnymi, czyli zasobem własności rolnej Skarbu Państwa. – Chcielibyśmy, aby ta ziemia była udostępniana rolnikom. Mamy w tym zasobie jeszcze około 1,4 mln hektara, przeszło 1 mln hektarów znajduje się w dzierżawie. Przed nami bardzo ważne zadanie. Uzgodniliśmy kryteria organizacji i rozgrywania przetargów dzierżawy ziemi. Startujemy lada dzień.
Poprzednio spora część tej ziemi była sprzedawana, obecnie jest ona w zdecydowanej większości dzierżawiona przez rolników. – Ta zmiana nastąpiła dwa lata temu – wyjaśnia Witold Strobel. – Myślę, że dobrze się stało, bo ziemi rolnej już nie przybędzie, a ma ona służyć produkcji dobrej żywności, po to, żeby zabezpieczyć bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Nie sprzedajemy ziemi, ale dzierżawimy ją na rzecz rolników. I oni są z tego zadowoleni, bo w ostatnim okresie, gdy była możliwa sprzedaż, ceny ziemi horrendalnie szybowały w górę. Dziś czynsze dzierżawne są regulowane. W związku z tym można powiedzieć, że teraz rolnicy mają łatwiej, a zaoszczędzone środki mogą przeznaczyć na modernizację i rozwój swoich gospodarstw.
Ze względu na rozdrobnione gospodarstw, to właśnie w naszym województwie najwięcej jest przetargów na dzierżawę ziemi w kraju – informuje Marek Wojciechowski, zastępca dyrektora lubelskiego oddziału terenowego Krajowego Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. – Jednak najwięcej interesantów przybywa do nas w sprawie prywatnego obrotu ziemią. Ustawa wprowadziła obowiązek wydania decyzji administracyjnej w sytuacji, gdy nie kupuje ją rolnik indywidualny. Dotychczas byli oni obsługiwani na czwartym piętrze, a teraz jest blisko. Mamy też podjazd dla niepełnosprawnych, biuro podawcze na parterze. Pod tym kątem jest łatwiej. Niedługo będziemy też obsługiwać rynek tytoniu. A na 14 tysięcy producentów w całym kraju, ponad 40% jest z województwa lubelskiego. I do 15 marca będziemy rejestrować ich wszystkich, wydawać decyzje dotyczące wpisu do rejestru, powierzchni upraw, sprzedaży. Czeka nas bardzo duża i ciężka praca.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Lublinie funkcjonuje przy ul. Karłowicza 4.
JZoń / opr. ToMa
Na zdj.: Otwarcie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Lublinie, 16.02.2018, fot. Piotr Michalski