Światowej sławy miecz doczeka się oryginalnej repliki

18839395 1372403972813364 487190182711334372 o1

O niezwykłym znalezisku w powiecie hrubieszowskim było głośno w ubiegłym roku. Dziś XIV-wieczny miecz z Modrynia znajduje się w zbiorach Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Oryginał został już zakonserwowany. Tymczasem rozpoczęły się prace nad odtworzeniem broni w jej pierwotnej postaci.

O wielkim zainteresowaniu znaleziskiem z okolic Hrubieszowa mówi dyrektor Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, Bartłomiej Bartecki. – Miecze są taką kategorią zabytków, która zawsze budzi jakieś dodatkowe emocje. To wyjątkowe odkrycie, które zostało nagłośnione nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. O mieczu tym pisały redakcje „National Geographic” w Stanach Zjednoczonych, w Japonii w wielu, wielu innych krajach. To świetna reklama dla naszego regionu.

– Prowadzę działalność w zakresie melioracji. To było w maju 2017 roku. Kopałem rów na podmokłej łące. Na głębokości około pół metra podniosłem szuflę i okazało się wisi na niej miecz. Nie spodziewałem się, że coś takiego może znajdować się na tej głębokości i że udało się to wydobyć w takim stanie – opowiada jego odkrywca Wojciech Kot, mieszkaniec Borsuka w gminie Mircze. – Miecz był nienaruszony. Zabrałem go i zawiozłem do hrubieszowskiego muzeum.

– Miecz był w zdumiewająco dobrym stanie. Przeleżał w ziemi ponad 600 lat, ale znajdował się w środowisku nieco podmokłym, przez co metal zachował się w dużo lepszym stanie, niż gdyby leżał w zupełnie innym miejscu – dodaje Bartłomiej Bartecki. Jak uważa, miecz ten mógł zostać po prostu zgubiony przez nieuważanego rycerza podczas pokonywania podmokłego terenu.

Replikę będzie tworzył Maciej Kopciuch, zajmujący się odtwarzaniem mieczy średniowiecznych z okresu pomiędzy X a XV wiekiem. – Ten zabytek jest w pewien sposób szczególny. Każdy miecz był wtedy inny, nie było dwóch takich samych. Ten akurat mógł zostać wytworzony w warsztatach kowalskich węgierskich lub polskich. To, że był on dobrze zachowany, pozwala odtworzyć jego parametry. Używamy do tego celu komputera i podobnych egzemplarzy broni.

Za szybką reakcję i przekazanie miecza do muzeum pan Wojciech Kot otrzymał nagrodę i odznaczenie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Oficjalna prezentacja oryginału wraz z jego repliką jest planowana na Noc Muzeów 19-20 maja.

AlF / opr. ToMa

Fot. www.facebook.com/Muzeum-im-ks-Stanisława-Staszica-w-Hrubieszowie

Exit mobile version