Światowy Dzień Radia obchodzony po raz siódmy

radio 2974649 960 720

13 lutego przypada Światowy Dzień Radia. Został proklamowany przez UNESCO w 2011 roku, z inicjatywy Hiszpanii. Pierwsze obchody odbyły się rok później. Celem święta jest promowanie radiofonii i podkreślenie jej znaczenia we współczesnej historii. Światowy Dzień Radia wpisuje się w ideę promocji wolności słowa oraz wolnych, niezależnych i pluralistycznych mediów. Data święta upamiętnia inaugurację rozgłośni Narodów Zjednoczonych 13 lutego 1946 roku.

Spośród wszystkich środków przekazu, radio ma największy zasięg, a jednocześnie jest niskobudżetowym narzędziem komunikacji. Odgrywa wielką rolę w dziedzinie upowszechnienia dostępu do informacji oraz ułatwiania swobodnej wymiany myśli. Dociera do ludzi w najbardziej odległych zakątkach świata. Jest dostępne dla osób niepiśmiennych i obecne tam gdzie nie ma prasy, telefonów i innych elektronicznych środków komunikacji. Pełni też funkcję wczesnego ostrzegania o zagrożeniach i katastrofach, a także przekazuje informacje o nadchodzącej pomocy. Radio cieszy się popularnością, mimo konkurencji w postaci internetu, tabletów, gier komputerowych i innych rozwiniętych technologii.

Radio na świecie liczy już ponad 100 lat. Początki technologii radiowych sięgają końca XIX wieku, kiedy niemiecki fizyk Heinrich Hertz dowiódł, że możliwe jest wytwarzanie i odbieranie fal elektromagnetycznych. Potem kluczowe eksperymenty prowadził włoski wynalazca Guglielmo Marconi we Włoszech i Londynie. To on przesłał w 1901 roku pierwszy sygnał radiowy z Anglii do Kanady. Popularnym wynalazkiem okazało się radio kryształkowe, które nie potrzebowało zasilania. Energię pobierało z samych fal elektromagnetycznych. Gdy Marconi zmarł w 1937 roku, globalna łączność radiowa stawała się rzeczywistością.

Polskie Radio ma 93 lata. Za początek naszej radiofonii uznaje się datę 1 lutego 1925 roku, kiedy ze stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie została wyemitowana pierwsza próbna audycja. Regularne nadawanie radio rozpoczęło 18 kwietnia 1926 roku. Przez kilkadziesiąt lat Polskie Radio przeszło między innymi, od nagrywania na stalowej taśmie do programu cyfrowego. Po przemianach demokratycznych 1989 roku przestało być monopolistą. Od 1994 roku należy do Europejskiej Unii Radiowej – EBU. Od 2013 nadaje w technologii cyfrowej, a to oznacza najwyższą jakość dźwięku.

– Radio znakomicie obroniło się w sytuacji, w której media uważane za tradycyjne przegrywają w konkurencji z Internetem – zaznacza dziekan Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prof. dr hab. Iwona Hofman. – Widać to w zwiększającej się słuchalności radia i popularności takich form wypowiedzi radiowej, które nie są możliwe do realizacji w Internecie. Przykładem może być renesans słuchowiska czy reportażu. Z czego szczególnie słynie ośrodek lubelski. Wszystko to każe nam z optymizmem myśleć o przyszłości radia. Coraz więcej mamy też Słuchaczy, którzy oczekują mądrej informacji, odpowiedzialnej publicystyki oraz dobrze przygotowanych programów – dodaje.

IAR / SuPer

Fot. pixabay.com

 

CZYTAJ:

Historia Radia Lublin

Exit mobile version