Kolejne niezwykłe odkrycie archeologiczne w gminie Drelów w powiecie bialskim. Na terenach leśnych odnalezione zostały pochodzące z czasów rzymskich srebrne monety.
– Odnalezione monety mają dużą wartość historyczną – przyznaje uczestnik poszukiwań denarów Mieczysław Bienia, archeolog. – Znalezione denary wyraźnie wskazują na depozyt, czyli ktoś je tam zgubił lub schował, a może ktoś go do tego zmusił. Wygląda to na rozerwaną, prawdopodobnie przez późniejszą orkę, sakiewkę. Na razie mamy 70 monet, podejrzewam, że znajdziemy jeszcze kilkanaście. Znalezisko pochodzi najprawdopodobniej ze szlaku handlowego, który mógł tutaj funkcjonować w tamtym okresie. Być może przywiózł je kupiec rzymski, na sławnym statku znalezionym na początku XIX wieku w Międzyrzecu.
Wszystkie znalezione monety zostały przekazane konserwatorowi zabytków. 27 monet po rozpoznaniu i konserwacji trafiło do Muzeum Południowego Podlasia. Pozostałe również trafią do muzealnego depozytu. – Monety pochodzą głównie z I i II w.n.e. mają podobizny cesarzy rzymskich i symbolikę związaną z bóstwami – mówi Paweł Zieńczuk z bialskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków. – To pierwsze takie znalezisko w naszym regionie, więc przed oddaniem do muzeum chcemy je dokładnie zbadać. Monety są w dość dobrym stanie, choć nie w idealnym. Widać na nich wyraźne ślady użytkowania.
– Warto podkreślić, że pierwsze monety odkrył przypadkowy znalazca, jeden z mieszkańców tej miejscowości – zauważa Jan Maraśkiewicz, kierownik bialskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. – Okazuje się, że są uczciwi ludzie, którzy chcą dbać o dobro wspólne oraz by obiekty te znalazły się w muzeum. Dzięki temu mogliśmy rozpocząć szersze badania archeologiczne.
Teren gdzie znaleziono monety należy do Nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski. Współpraca archeologów z nadleśnictwem przy poszukiwaniu monet była wzorowa. – Wspólnie przygotowaliśmy program badań, podpisaliśmy umowę o współpracy, wytypowaliśmy kierownika badań zorganizowaliśmy zespół archeologów, a nadleśnictwo dało opiekę. Przy pomocy kamer zapewniło nadzór nad całą naszą ekipą badawczą – dodaje Maraśkiewicz.
Odkrycia w Drelowie
Zabytkowe monety to nie jedyne odkrycie archeologiczne w gminie Drelów. W ubiegłym roku odkryto cmentarzysko świadczące o obecności Gotów na tym terenie. – Mamy ok. 50 grobów ciał palnych, z których pozyskaliśmy fragmenty ceramiki, paciorki, szklane fibule, drobne ozdoby wykonane ze srebra. Mam nadzieję, że w tym roku będziemy kontynuowali nasze prace wykopaliskowe – wyjaśnia Zieńczuk.
Wójt gminy Drelów Piotr Kazimierski zapowiada, że będzie się starał, by odkryte zabytki zostały zaprezentowane na stałej wystawie w Drelowie. – Chciałbym, aby znaleziska cieszyły oko i w wymierny sposób świadczyły, że ziemia kryje jeszcze w sobie wiele tajemnic.
Poszukiwania monet z czasów rzymskich będą kontynuowane. Nie ustalono jeszcze terminu prac archeologicznych.
MaT
Fot. Małgorzata Tymicka