Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem – 19-25.02.2018

001 2592

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który w tym roku potrwa od 19 do 25 lutego, to kolejna edycja akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Związana jest ona z ustanowieniem dnia 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw.

Obchody mają zwrócić uwagę na potrzeby poszkodowanych oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Taką będą bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych. Udzielą ich prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści.

– Po pomoc prawną najczęściej zgłaszają się osoby, które są pokrzywdzone w wyniku tzw. przemocy domowej – przyznał na antenie Polskiego Radia Lublin mecenas Maciej Chorągiewicz (na zdjęciu). Z gościem rozmawiał Wojciech Brakowiecki.

– Celem akcji jest kompleksowe udzielenie porad prawnych. To także uświadomienie ofiarom ich uprawnień. Na przykład nie wszyscy wiedzą, że mogą złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa – dodał.

– Strach ofiar nierzadko wynika z pewnej niewiedzy. Dobrze jest skorzystać z pomocy profesjonalisty, przełamać bariery i powalczyć o swoje prawa. Często od uprawnień ważniejsze jest bezpieczeństwo, zdrowie i życie – podkreślił gość.

– W ramach akcji porady prawne udzielane są bezpłatnie. Szczegółowe informacje zainteresowani znajdą m.in. na stronie internetowej www.ora.lublin.pl oraz www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl. Uzyskanie merytorycznego wsparcia może być krokiem w lepsze życie – podsumował mecenas Maciej Chorągiewicz.

WB / opr. MatA

Fot. archiwum

Exit mobile version