Urny z ziemią z miejsc walki partyzantów na cmentarzu w Lublinie

dsc01825

SONY DSC

Urny z ziemią z partyzanckich pól bitewnych Lubelszczyzny zostały złożone pod płytą Pomnika Nieznanego Żołnierza na cmentarzu wojennym w Lublinie. To 15 urn, które pierwotnie były w krypcie Pomnika Partyzantów przy placu Teatralnym. Trzy lata temu podczas budowy Centrum Spotkania Kultur i likwidacji pomnika trafiły na plac Litewski, a teraz po jego przebudowie wraz z przenosinami Pomnika Nieznanego Żołnierza trafiły na cmentarz przy ul. Białej.

Na odnowionym placu Litewskim wrócono do przedwojennej formy Pomnika Nieznanego Żołnierza. – Ten z lat sześćdziesiątych został przeniesiony na cmentarz, co do tej pory budzi duże kontrowersje – mówi prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Krystyna Romer-Patyra. – Ten pomnik jest taki, jaki mógł powstać w latach sześćdziesiątych. Ludzie, którzy to pamiętają i brali w tym udział włożyli wiele trudu, żeby móc taki, a nie inny pomnik postawić w tym samym miejscu, gdzie był przed wojną. Dobrze, że w ogóle ten pomnik ocalał, bo miał być całkowicie zniszczony – dodaje.

Zdzisław Niedbała z Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin tłumaczy, że „w wolnej Polsce wrócono do tradycji pomników nieznanego żołnierza w takiej formie jak w niepodległej, suwerennej i demokratycznej Polsce przed wojną”. Stąd powrót także od formy upamiętnienia z dwudziestolecia międzywojennego.

Pod płytą nieznanego żołnierza na cmentarzu wojennym spoczęło 15 urn z ziemią z partyzanckich pół bitewnych Lubelszczyzny, które były przy pierwotnym pomniku. 16 urnę dołączyli dziś byli żołnierze 27. Dywizji Wołyńskiej z ziemią z Wołynia.

MaG

Fot. Waldemar Patyra /materiał nadesłany/

Exit mobile version