Borelioza to wieloukładowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków, przenoszona na człowieka i niektóre zwierzęta przez kleszcze.
– Borelioza jest chorobą, której powinniśmy się obawiać. Jej następstwa mogą być bardzo poważne – przyznał na antenie Polskiego Radia Lublin Lech Panasiuk, dyrektor Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie. – Oczywiście nie we wszystkich przypadkach jej przebieg jest dramatyczny, nie zawsze też prowadzi do inwalidztwa.
– To choroba, o której jeszcze do niedawna nikt nie słyszał. Teraz jej diagnostyka uległa poszerzeniu. Znamy objawy i potrafimy ją wykryć. Borelioza stała się bardzo „medialna”, bowiem ukąszenia przez kleszcze są częstsze. Coraz więcej pajęczaków jest zarażonych. Potwierdzają to badania – podkreślił gość.
– W naszej placówce chcemy utworzyć centrum leczenia boreliozy (…) i zbudować w tym celu dodatkowe piętro. Projekt jest ponownie w ministerstwie. Mamy nadzieję, że otrzyma on pozytywne opinie. Konkurs powinien być rozstrzygnięty w 2018 roku. To ważne, bo oddziałów zakaźnych w lubelskich szpitalach jest bardzo mało. Nie mają one wystarczających mocy przerobowych, by leczyć pacjentów z boreliozy – dodał.
– Poszerzamy swoją działalność. Specjalizujmy się w boreliozie. Mając pacjentów w „codziennym kontakcie”, będziemy mogli prowadzić badania naukowe dotyczące tej jednostki chorobowej. Przede wszystkim ułatwiamy chorym dostęp do właściwego leczenia – podsumował Lech Panasiuk.
Z gościem rozmawiał Wojciech Brakowiecki.
WB / opr. MatA
Fot. pixabay.com