Od Mikołaja Kopernika do Marii Skłodowskiej-Curie – Szkoła Podstawowa nr 7 przystąpiła do ogólnopolskiego programu naukowego „Być jak Ignacy”.
Uczniowie z klasy 1b podążają śladami wybitnych polskich naukowców i uczą się poprzez przeprowadzane eksperymenty i doświadczenia. Przewodnikiem po programie jest postać Ignacego Łukasiewicza.
– Raz w tygodniu zamieniamy salę lekcyjną w niezwykłe laboratorium i bawimy się w prawdziwych naukowców – mówi Anna Pintal, wychowawczyni klasy 1 b w Szkole Podstawowej nr 7 w Zamościu. – Nasz program to przede wszystkim nauka poprzez zabawę, doświadczanie różnymi zmysłami, poznawanie, obcowanie ze zjawiskami przyrodniczymi, chemicznymi, fizycznymi. Do tej pory poznaliśmy planety, oglądaliśmy prezentacje multimedialne, projektowaliśmy gwiazdozbiory, wykonywaliśmy lampy oliwne.
– Jako rodzic cieszę się, że w naszej szkole dzieci nie tylko uczą się czytać, pisać, liczyć, ale szkoła angażuje się w wiele przedsięwzięć, wspierających wszechstronny rozwój dzieci – mówi Iwona Zgnilec, mama Martyny, uczennicy klasy 1 b. – Myślę, że dla dzieci jest to wspaniała naukowa przygoda, która zachęca je do samodzielnego myślenia.
– Dzieci uwielbiają eksperymentowanie, obserwowanie, tworzenie. Wyzwalają wtedy swoją naturalną ciekawość poznawczą – dodaje Anna Pintal.
– Przedmioty z zakresu nauk przyrodniczych sprawiają wiele trudności w późniejszych latach nauki szkolnej, wobec czego zaczynamy już od najmłodszych klas – mówi Jolanta Gryfko, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu. – Jeżeli dzieci od najmłodszych lat wejdą w zajęcia, które rozwijają zainteresowania przyrodnicze, to później nie mają problemu z nauką od klasy czwartej, kiedy dochodzi przedmiot przyroda.
Przez najbliższe miesiące dzieci będą zapoznawać się z dokonaniami wybitnych Polaków. Finał projektu odbędzie się w maju. Wtedy też uczniowie stworzą własny wynalazek.
Projekt „Być jak Ignacy” jest objęty honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej i Marszałka Sejmu RP.
AlF (opr. DySzcz)
Fot. Anna Pintal