Wielki Post – wielkie postanowienia? Jak w nich wytrwać?

drogowskaz

Dziś w Kościele Katolickim obchodzona jest środa popielcowa, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu. W tradycji chrześcijańskiej to czas pokuty, zadumy i wstrzemięźliwości, przygotowujący do właściwego przeżycia świąt Wielkanocy.

W tym szczególnym czasie, często robimy różne postanowienia. Jak wytrwać w wielkopostnych zobowiązaniach i najpełniej je wykorzystać?

– Jestem osobą wierzącą, więc podejmuję zobowiązania wielkopostne – nie będę spożywał alkoholu, ograniczę spożywanie mięs – mówią lublinianie. Wśród innych postanowień są: poświęcanie mniej czasu portalom społecznościowym, więcej się modlić. – Wokół nas są osoby, które krzyżujemy, bo jesteśmy dla nich źli i ich zawodzimy. Może warto odświeżyć takie relacje i je polepszyć.

– Okres Wielkiego Postu to uprzywilejowany czas, jaki dostajemy by się nawracać, szczerym sercem żałować za swoje grzechy – przekonuje o. Rafał Sztejka, jezuita, duszpasterz akademicki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. – Możemy czynić dużo więcej dobra. Dlatego postanawiamy różne rzeczy, by się dodatkowo mobilizować w robieniu dobrych czynów. Niezależnie od tego czy wytrwamy to najważniejsza jest chęć i wola. Wielki Post jest okresem, gdy możemy poprzez postanowienia nakierowywać nasze życie na cele.

Jakie wybrać postanowienia, by w nich wytrwać?

– Jeśli robimy wielkie postanowienia, to gdy ich nie wypełnimy, później jest większa frustracja – przyznaje o. Sztejka. – Należy zacząć od tego, co możemy zrobić, czyli np. do kogoś się uśmiechnąć, ustąpić miejsca w kolejce czy autobusie. Odkrywamy drobne zadanie – pomyśleć o kimś ciepło, odmówię za kogoś modlitwę. Trzeba odkrywać wielką prawdę, że w naszych rękach jest nasza zmiana.

Okres Wielkiego Postu w Polsce zgodnie z obowiązującym kalendarzem liturgicznym trwa do Wielkiego Czwartku.

SuPer

Fot. pixabay.com

Exit mobile version