Witold Strobel: Chcemy, żeby Polska była utożsamiana z dobrą żywnością

pm rol005 2

2018-02-16T14:06:02:79 , Fot. Piotr Michalski Otwarcie Krajowy Osrodek Wsparcia Rolnictwa , ul . Karlowicza 4 .

W piątek (16.02) w Lublinie przy ul. Karłowicza 4 uroczyście otwarto siedzibę terenowego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. – Cieszę się, że rolnicy teraz mają lepsze warunki, jeśli chodzi o obsługę, a wszyscy urzędnicy pracują w tej chwili pod jednym dachem, co znakomicie ułatwia funkcjonowanie – powiedział w porannej rozmowie Radia Lublin dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Witold Strobel (na zdj.).

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa powstał 1 września 2017 roku z połączenia dwóch rządowych agencji: Rynku Rolnego i Nieruchomości Rolnych. – Idea powstania Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wzięła się stąd, że poprzednie agencje działały już przeszło 20 lat i nadszedł moment na podsumowanie tej działalności i przystosowanie struktury do wyzwań współczesności – wyjaśniał Witold Strobel. – W tej chwili mamy dwie agencje: Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która ma funkcje przede wszystkim płatnicze i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który pełni zadania rozwojowo-wykonawcze. Mamy 17 oddziałów, po jednym w każdym województwie, a w zachodniopomorskim nawet dwa, bo tam jest dużo ziemi i chodzi o to, żeby rolnikom było bliżej przy załatwianiu spraw przetargowych czy przedłużeniu umów dzierżawy. Mamy nadzieję, ze taka struktura organizacyjna, poszerzona jeszcze o 60 placówek zamiejscowych, umożliwi rolnikom łatwiejsze do nas dotarcie.

Jednym z zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa jest gospodarowanie ziemią, znajdującą się w zasobie Skarbu Państwa. – Jesteśmy po uzgodnieniu kryteriów dotyczących przetargów na dzierżawę ziemi. Mam nadzieję, że te przetargi lada dzień wystartują i rolnicy dostaną grunty, na które czekają, bo są to przetargi skierowane przede wszystkim do nich, po to, aby ta ziemia służyła produkowaniu polskiej żywności – informował gość Radia Lublin.

Obecnie Skarb Państwa niemal nie prowadzi sprzedaży gruntów rolnych. – To ograniczenie zostało narzucone świadomie dwa lata temu, ale większość rolników jest z niego zadowolona. Musimy pamiętać o tym, że ceny ziemi każdego roku „szybowały” w górę i wielu nie było stać, aby ją kupić. Musieli się zadłużać. Przez to ich gospodarstwa znajdowały się w trudnej sytuacji. Dzisiaj mamy zupełnie inną sytuację. Dzierżawy dla rolników są zawierane na dłuższy okres: 8-10 lat. W tym czasie można zaplanować produkcję rolniczą, a zaoszczędzone środki skierować na zakup sprzętu i modernizację gospodarstw.

Jednak, jak dodaje nasz gość, obowiązujące dzisiaj regulacje zostaną nieco poprawione. – Z naszych rozmów i spotkań z różnymi środowiskami rolniczymi wynika, że istniejące zapisy to na dzisiaj dobre rozwiązanie, aczkolwiek na pewno nie jest doskonałe. Stąd Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest w tej chwili po konsultacjach z organizacjami rolników i ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego i o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi będą zmieniane – mówił Witold Strobel.

Jednym z podstawowych zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa jest też promocja polskiej żywności na świecie. Wartość jej eksportu w ubiegłym roku po raz pierwszy w historii przekroczyła 25 mld euro. – Cieszymy się z tego, ale musimy pamiętać, ze jest to tylko około 13% polskiego eksportu. Chcielibyśmy, żeby wartość sprzedaży naprawdę dobrej, polskiej żywności na rynki zagraniczne była zdecydowanie wyższa – stwierdził gość Radia Lublin. – Warto dodać, że w resorcie rolnictwa powstała już strategia promocji polskiej żywności. Zostały w niej określone rynki docelowe. Poza tymi tradycyjnymi, czyli Europą Zachodnią, są to między innymi kraje Afryki Północnej, Dalekiego Wschodu, Kanada, Ameryka Środkowa.

– Jako Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podejmujemy różnego rodzaju wysiłki w tej dziedzinie. Z jednej strony bierzemy udział w różnych imprezach targowych na całym świecie, gdzie zapraszamy też małych i średnich polskich przedsiębiorców, których nie stać na samodzielne zorganizowanie takiego wyjazdu. Z drugiej strony organizujemy rozmowy handlowe. Mamy nadzieję, iż ten wysiłek się w długiej perspektywie opłaci. Polska żywność za granicą jest promowana pod jednolitym hasłem: „Polska smakuje” („Poland Tastes Good”). Wydaje mi się, że jest to dobre hasło. Zależy nam przy tym, żeby nasz kraj był utożsamiany z dobrą, zdrową żywnością – podsumował Witold Strobel.

ToNie (opr. ToMa)

Na zdj. Otwarcie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Lublinie, 16.02.2018, fot. Piotr Michalski

Exit mobile version