Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018. Dzień czternasty

igrzyska

Biathlon

Białoruskie biathlonistki (Nadieżda Skardino, Iryna Kriuko, Dzinara Alimbiekawa i Daria Domraczewa) wygrały bieg sztafetowy 4×6 km podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Drugie miejsce, ze stratą 10,7 sek. zajęły Szwedki (Linn Persson, Mona Brorsson, Anna Magnusson i Hanna Oeberg), a trzecie – Francuzki (Anais Chevalier, Marie Dorin Habert, Justine Braisaz i Anais Bescond), wolniejsze od triumfatorek o 17,6 sek.
Monika Hojnisz, Magdalena Gwizdoń, Krystyna Guzik i Weronika Nowakowska ukończyły rywalizację na siódmej pozycji, ze stratą 43,6 sek.

Short track

Daijing Wu zdobył złoty medal w short tracku na dystansie 500 metrów podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Chińczyk czasem 39,584 sek. ustanowił rekord świata. Po srebro sięgnął Daeheon Hwang z Korei Południowej, a po brąz – jego rodak Hyojun Lim. W ćwierćfinale odpadł Bartosz Konopko. Polak został sklasyfikowany na 17. pozycji.

Kombinacja norweska

Niemcy (Vinzenz Geiger, Fabian Riessle, Eric Frenzel i Johannes Rydzek) triumfowali w rywalizacji drużynowej w kombinacji norweskiej podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Drugie miejsce, ze stratą 52,7 sek. zajęli Norwegowie (Jan Schmid, Espen Andersen, Jarl Magnus Riiber i Joergen Graabak), a trzecie – prowadzący po skokach Austriacy (Wilhelm Denifl, Lukas Klapfer, Bernhard Gruber i Mario Seidl), wolniejsi od zwycięzców o 1 min. i 7,8 sek. Paweł Słowiok, Wojciech Marusarz, Szczepan Kupczak i Adam Cieślar zostali sklasyfikowani na przedostatniej, 9. pozycji, ze stratą 5 min. i 15 sek.

Magdalena Warakomska odpadła w ćwierćfinale

Magdalena Warakomska odpadła w ćwierćfinale rywalizacji na 1000 metrów w short tracku podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Polka zajęła trzecie miejsce w swoim wyścigu. Zwyciężyła Koreanka Minjeong Choi, druga była Chinka Chunyu Qu, a czwarta – Holenderka Lara van Ruijven.

Snowboard

Austriaczka Anna Gasser zdobyła złoty medal w snowboardowej konkurencji big air w zimowych igrzyskach w Pjongczangu. Drugie miejsce zajęła Amerykanka Jamie Anderson, a trzecie niespełna 17-letnia Nowozelandka Zoi Sadowski-Synnott. Polki nie startowały.

Finał tej widowiskowej konkurencji miał się odbyć w piątek, ale został przyspieszony o jeden z dzień w związku z przewidywanym silnym wiatrem. Snowboardowy big air zadebiutował w programie igrzysk olimpijskich

Narciarstwo dowolne

Amerykanin David Wise zdobył drugie z rzędu mistrzostwo olimpijskie w konkurencji halfpipe w narciarstwie dowolnym. Po triumfie w 2014 roku w Soczi, teraz zwyciężył w Pjongczangu. Drugi był jego rodak Alex Ferreira, a trzeci Nowozelandczyk Nico Porteous.

Zawodnicy mieli trzy przejazdy, a do końcowej klasyfikacji liczył się najlepszy z nich. 27-letni Wise zapewnił sobie złoto dopiero w trzecim (aż 97,20 pkt), dwa pierwsze miał nieudane.

Siódme miejsce zajął najlepszy we wtorkowych kwalifikacjach Amerykanin Aaron Blunck. Polacy nie startowali.

Narciarstwo alpejskie

Szwajcarka Michelle Gisin wygrała kombinację alpejską igrzysk w Pjongczangu. Srebrny medal zdobyła Amerykanka Mikaela Shiffrin, a brązowy rodaczka zwyciężczyni Wendy Holdener. Maryna Gąsienica-Daniel zajęła 16. miejsce.

Prowadząca po zjeźdie Amerykanka Lindsey Vonn nie ukończyła slalomu. Gisin była trzecia w zjeździe i uzyskała czwarty zjazd slalomu, co pozwoliło jej zająć miejsce na najwyższym stopniu podium. To jej największy sukces w karierze. Do tej pory nie wygrała żadnych pucharowych zawodów, ale jest wicemistrzynią świata w tej konkurencji. O blisko sekundę wyprzedziła Shiffrin. Amerykanka uzyskała dopiero czwarty czas slalomu, którego jest największą specjalistką w ostatnich latach.

Gąsienica-Daniel miała 19. czas zjazdu i 13. slalomu. Do Gisin straciła łącznie 6,29. Ostatnią indywidualną konkurencję igrzysk w Pjongczangu w narciarstwie alpejskim ukończyło 18 zawodniczek.

Hokej na lodzie

Hokeistki USA zdobyły drugi złoty medal igrzysk olimpijskich. W czwartkowym finale w Pjongczangu wygrały z Kanadą 3:2 (po karnych). Amerykanki powtórzyły sukces sprzed 20 lat z Nagano. Dzień wcześniej w meczu o brąz Finlandia pokonała reprezentację Olipijczyków z Rosji 3:2.

USA – Kanada 3:2 po karnych (1:0, 0:2, 1:0 – 0:0). Bramki: dla USA – Hilary Knight (20), Monique Lamoreux-Morando (54), Jocelyne Lamoreux-Davidson (karny); dla Kanady – Haley Irwin (22), Marie-Philip Poulin (27). Kary: USA 6 min, Kanada – 12.

Starty Polaków:

Short track – 12.15 500 (ew. Bartosz Konopko), 12.29 1000 (ew. Magdalena Warakomska), 13.00 sztafeta 5000.

Biathlon – 12.15 sztafeta 4×6 km, (Krystyna Guzik, Magdalena Gwizdoń, Monika Hojnisz, Weronika Nowakowska).