Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018. Dzień dwunasty

igrzyska 2

16. miejsce Polaków w biathlonowej sztafecie mieszanej

Francuzi zostali mistrzami olimpijskimi w biathlonowej sztafecie mieszanej podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Na ostatniej zmianie we francuskiej sztafecie biegł Martin Furcade. Srebro dla Norwegów, brąz dla Włochów. Niemcy, którzy prowadzili do ostatniego strzelania, po błędach na strzelnicy Arnda Peiffera, ukończyli zawody na czwartym miejscu. Nasza sztafeta zajęła 16. miejsce. Magdalena Gwizdoń zakończyła swoją zmianę na 7. miejscu, tę pozycję utrzymała Kamila Żuk. Niestety nasi panowie biegli znacznie gorzej – Andrzej Nędza-Kubiniec zakończył swoją zmianę na 14. miejscu, a Grzegorz Guzik zakończył udział naszej sztafety mieszanej na 16. pozycji.

Bartosz Konopko w ćwierćfinale

Bartosz Konopko awansował do ćwierćfinału łyżwiarskiego wyścigu na 500 metrów podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Polak zajął 2. miejsce w swoim biegu kwalifikacyjnym, przegrywając tylko z Chińczykiem Dajing Wu.

Kombinacja norweska

Szczepan Kupczak zajął 25.miejsce w kombinacji norweskiej ze skokiem na dużym obiekcie i biegiem na 10 km podczas igrzysk w Pjongczangu. Wszystkie miejsca na podium przypadły Niemcom – wygrał Johannes Rydzek, przed Fabianem Riessle i Erikiem Frenzlem.

Frenzel wywalczył drugi medal, wcześniej był najlepszy w rywalizacji ze skokiem na normalnym obiekcie. Prowadzący na półmetku Japończyk Akito Watabe, srebrny medalista w pierwszej konkurencji, finiszował piąty.

Kupczak dobrze spisał się w skoku i do biegu wystartował z 12. pozycji. Na 10-kilometrowej trasie uzyskał jednak dopiero 42. czas i spadł na 25. miejsce.

Skoczkowie narciarscy odebrali medale

Polscy skoczkowie narciarscy, którzy wczoraj wywalczyli trzecie miejsce w konkursie drużynowym odebrali olimpijskie medale. Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch otrzymali je z rąk członkini MKOl Norweżki Kristin Kloster Aasen w towarzystwie prezesa norweskiej federacji narciarskiej Erika Roeste. To drugi medal wywalczony przez reprezentantów Polski podczas igrzysk w Pjongczangu. Wcześniej złoto na dużej skoczni zdobył Kamil Stoch.

Magdalena Warakomska w ćwierćfinale

Magdalena Warakomska zdołała awansować do ćwierćfinału łyżwiarskiego wyścigu na 1000 metrów podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Polka zajęła co prawda w swoim wyścigu kwalifikacyjnym dopiero 3. miejsce, ale Brytyjka Elise Christie została zdyskwalifikowana za popychanie naszej zawodniczki i Warakomską ostatecznie sklasyfikowano na drugim miejscu w tym wyścigu.

Łyżwiarstwo figurowe  – pary taneczne

Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew z dorobkiem 161,35 punktów zajęli 14. miejsce w rywalizacji olimpijskiej par tanecznych w jeździe figurowej na lodzie w Pjongczangu. Złoty medal zdobyli Kanadyjczycy Tessa Virtue i Scott Moir (206,07 pkt).

Drugie miejsce zajęli Francuzi Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron (205,28 pkt), a trzecie amerykańskie rodzeństwo Maia i Alex Shibutani (192,59 pkt).

Virtue i Moir prowadzili po programie krótkim, w którym wynikiem 83,67 pobili rekord świata.

Narciarstwo dowolne

Kanadyjka Cassie Sharpe zdobyła w Pjongczangu złoty medal olimpijski w konkurencji halfpipe w narciarstwie dowolnym. Srebrny wywalczyła Francuzka Marie Martinod, a brązowy Brita Sigourney z USA.

25-letnia Sharpe była też najlepsza w kwalifikacjach. Mistrzyni olimpijska z 2014 roku z Soczi, gdzie ta konkurencja debiutowała na igrzyskach, Amerykanka Maddie Bowman w każdym z trzech przejazdów finałowych zaliczyła upadek. Polki nie startowały.

Zwyciężczyni uzyskała w najbardziej udanej drugiej próbie 95,80 pkt. Na zakończenie zawodów, gdy już była pewna tytułu, po kilku efektownych ewolucjach przewróciła się i nie ukończyła przejazdu. Martinod, która w igrzyskach przed czterema laty także stanęła na drugim stopniu podium, uzyskała 92,60, a sklasyfikowana na trzeciej pozycji Amerykanka – 91,60.

Brązowa medalistka igrzysk w Rosji Japonka Ayana Onozuka była piąta z notą 82,20.

Największym sukcesem przed występem w Korei Płd. Sharpe był srebrny medal mistrzostw świata w austriackim Kreichsbergu w 2015 roku. Stawała także na podium prestiżowych zawodów Winter X Games, w których sięgnęła po złoto (2016) i brąz (2018).

33-letnia Francuzka była najstarszą zawodniczką w stawce 12 finalistek. Swój sukces celebrowała wraz ze swoją ośmioletnią córką.

Bowman trzykrotnie popełniła błąd podczas kończącego występ skoku. W ostatniej serii w trakcie upadku tak mocno uderzyła głową o lód, że roztrzaskała kask ochronny.

Short track

Reprezentantki Korei Południowej zdobyły złoty medal olimpijski w Pjongczangu w rywalizacji sztafet w short tracku na 3000 m. Powtórzyły sukces sprzed czterech lat z Soczi.

W finale A Koreanki, w składzie: Shim Suk Hee, Choi Minjeong, Kim Ye Jin i Kim A-Lang, były zdecydowanie najlepsze. Już po decydującym wyścigu, w którym było mnóstwo emocji, zdyskwalifikowane zostały Kanadyjki i Chinki. W tej sytuacji po srebrny krążek sięgnęły Włoszki, a brązowy wywalczyły Holenderki, które triumfowały w finale B w czasie nowego rekordu świata 4.03,471.