Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018. Dzień ósmy

002 1341

Skoki narciarskie

Czterech Polaków wystąpi w sobotnim konkursie skoków narciarskich na dużej skoczni podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. W piątkowych kwalifikacjach Kamil Stoch zajął siódme miejsce. Mistrz olimpijski z Soczi oddał skok długości 131,5 m. Maciej Kot był 8. (138 m), Dawid Kubacki 14. (127 m), a Stefan Hula 18. (127 m). Najlepszy był Norweg Robert Johansson (135 m).

Łyżwiarstwo szybkie

Holenderka Esmee Visser została mistrzynią olimpijską w biegu na 5000 m podczas igrzysk w Pjongczangu. Drugi czas miała Czeszka Martina Sablikova, a podium uzupełniła Rosjanka Natalia Woronina startująca podobnie jak jej rodacy pod szyldem „Olimpijczycy z Rosji”. Polki nie startowały.

Biegi narciarskie

Dario Cologna obronił w Pjongczangu tytuł mistrza olimpijskiego w biegu narciarskim stylem dowolnym na 15 km. Szwajcar poprzednio był najlepszy w tej konkurencji w Vancouver 8 lat temu. W 2014 roku w Soczi wygrał na tym dystansie, ale techniką klasyczną. W piątek drugie miejsce zajął Norweg Simen Hegstad Krueger, a brązowy medal zdobył startujący w drużynie Olimpijczyków z Rosji Denis Spicow. Na starcie stanęło trzech Polaków: Dominik Bury, Kamil Bury i Maciej Staręga.

Snowboard

Włoszka Michela Moioli zdobyła złoty medal w rywalizacji snowboardzistów w konkurencji snowcross. Drugie miejsce zajęła Francuzka Julia Pereira de Sousa Mabileau, trzecia była Czeszka Eva Samkova. Reprezentantka Polski Zuzanna Smykała odpadała w ćwierćfinale i ostatecznie została sklasyfikowana na 20. miejscu.

Narciarstwo alpejskie

Reprezentant Austrii Matthias Mayer zdobył złoty medal w narciarstwie alpejskim w konkurencji supergigant. Austriak wygrał z czasem 1.24,44. Drugie miejsce zajął Szwajcar Beat Feuz (1.24,57), trzeci był Norweg Kjetil Jansrud (1.24,62). To drugi złoty medal w dorobku Mayer’a, pierwszy zdobył cztery lata temu w Soczi w zjeździe. Polak Michał Kłusak wypadł z trasy i nie ukończył swojego przejazdu.

Holenderka Esmee Visser została mistrzynią olimpijską w biegu na 5000 m podczas igrzysk w Pjongczangu. Drugi czas miała Czeszka Martina Sablikova, a podium uzupełniła Rosjanka Natalia Woronina startująca, podobnie jak jej rodacy, pod szyldem „Olimpijczycy z Rosji”. Polki w tej konkurencji nie startowały.

Narciarstwo dowolne

Białorusinka Hanna Huskova okazała się najlepszą zawodniczką w skokach akrobatycznych w narciarstwie dowolnym na rozgrywanych w Pjongczangu zimowych igrzyskach olimpijskich. Srebrny medal zdobyła Chinka Xin Zhang, a brązowy jej rodaczka Fanyu Kong. Polki nie startowały.