Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018. Dzień piąty

olympic games 1608127 960 720

Biegi narciarskie

Stina Nilsson wygrała narciarski sprint techniką klasyczną podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. W finale Szwedka o 3,03 sek. wyprzedziła Norweżkę Maiken Caspersen Fallę oraz o 3,37 sek. startującą pod flagą olimpijską Rosjankę Julię Biełorukową.
Justyna Kowalczyk odpadła w ćwierćfinale i zajęła 22. miejsce. Polka zajęła w swoim ćwierćfinale 5. miejsce. W kwalifikacjach odpadły pozostałe nasze biegaczki – Sylwia Jaśkowiec była 37., a Ewelina Marcisz zajęła 38. miejsce.

Johannes Hoesflot Klaebo wygrał bieg sprinterski podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. W finale Norweg wyprzedził o 1,34 sek. Włocha Federico Pellegrino oraz o 1,36 sek. startującego pod olimpijską flagą Rosjanina Aleksandra Bolszunowa.
Kamil Bury odpadł w ćwierćfinale i zajął 30. miejsce. Polak zajął w swoim ćwierćfinale ostatnie 6. miejsce. W kwalifikacjach odpadł drugi z naszych reprezentantów – Maciej Staręga, który był 39.

Łyżwiarstwo szybkie

Zbigniew Bródka nie obronił tytułu mistrza olimpijskiego w wyścigu łyżwiarskim na 1500 metrów. Polak ukończył rywalizację na 12. miejscu. Mistrzem olimpijskim został Holender Kjeld Nuis (1:44,01), który wyprzedził swojego rodaka Patricka Roesta. Brąz wywalczył Koreańczyk Soek Min Kim. .
Bródka stracił do zwycięzcy 2,30 sek.
Pozostali Polacy ukończyli zawody na dalszych pozycjach. Jan Szymański był 16., a Konrad Niedźwiedzki – 20.

Saneczkarstwo

Natalie Geisenberger zdobyła złoty medal w saneczkarskich jedynkach podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Niemka wyprzedziła swoją rodaczkę Dajanę Eitberger, a brązowy medal wywalczyła Kanadyjka Alex Gough. Geisenberger uzyskała łączny czas czterech ślizgów 3.05.232 i wyprzedziła Eitberger o 0,367 oraz Gough o 0,412
Obie nasze reprezentantki nie zakwalifikowały się do czwartego ślizgu. Ale ze względu na to, że Amerykanka Emily Sweeney nie ukończyła czwartego ślizgu, Polki przesunęły się o jedno miejsce w górę w końcowej klasyfikacji – Ewa Kuls-Kusyk zajęła 20. pozycję, a Natalia Wojtuściszyn sklasyfikowana została na 25. miejscu.

Short track

Arianna Fontana zdobyła złoty medal olimpijski w short tracku na 500 m, podczas igrzysk w Pjongczangu. Włoszka wyprzedziła Holenderkę Yarę van Kerkhof oraz Kanadyjkę Kim Boutin. Koreanka Minjeong Choi, mimo że na metę wpadła jako druga, została zdyskwalifikowana za jazdę niezgodną z przepisami.
Natalia Maliszewska odpadła w ćwierćfinale i została sklasyfikowana na 11. miejscu. Polska łyżwiarka dwukrotnie startowała w swoim wyścigu ćwierćfinałowym, gdyż po upadku Kanadyjki Marianne St Gelais, powtórzono bieg. W powtórzonym wyścigu, z którego wykluczono Kanadyjkę, Polka zajęła jednak ostatnie trzecie miejsce i nie awansowała do półfinału.

Reprezentant Japonii w short tracku – Kei Saito jest pierwszym sportowcem, u którego stwierdzono pozytywny wynik badania antydopingowego podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Zawodnik opuścił już wioskę olimpijską, ale zaprzecza, aby stosował niedozwolony doping. Test przeprowadzony 4 lutego, w dniu przyjazdu Saito do Pjongczangu, wykazał u Japończyka obecność acetalozamidu – diuretyku, który może maskować użycie innych zabronionych substancji. Saito startował w sobotę na dystansie 1500 m i miał być rezerwowym we wtorkowej rywalizacji sztafet na 5000 m.

Narciarstwo alpejskie

Austriak Marcel Hirscher został mistrzem olimpijskim w superkombinacji alpejskiej. Srebrny medal zdobył Francuz Alexis Pinturault, który do zwycięzcy stracił 0,23 sek. Po brąz sięgnął jego rodak Victor Muffat-Jeandet, wolniejszy od Hirschera o 1,02 sek. Jedyny Polak startujący w zawodach – Michał Kłusak, który po zjeździe był 46. – nie ukończył slalomu i nie został sklasyfikowany.

Snowboard

Amerykanka Chloe Kim triumfowała w snowboardowej konkurencji halfpipe podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Drugie miejsce zajęła Chinka Jiayu Liu, a trzecie inna zawodniczka z USA – Arielle Gold. Polki nie startowały.

Curling

Kaitlyn Lawes i John Morris wygrali rywalizację w konkurencji par mieszanych w curlingu. Kanadyjczycy pokonali w finale Szwajcarów 10:3. W meczu o brąz olimpijczycy z Rosji zwyciężyli 8:4 Norwegów.