„Trzeba być w Kaleniu, aby próbować pojąć, jak bardzo ten chłop wyrastał ponad Kaleń, a jednocześnie jak mocno w nim tkwił. Co trzeba nosić w sobie, by pisać wiersze między oborą a stodołą; ciągnąć za pługiem obolałe nogi, czuć smak, powinność, posłannictwo orki, ciągnąć całymi godzinami kosę i nocą przybijać gwiazdy na belce zamiast szukania ukojenia w głębokim śnie?”
Tak w 1983 r. w „Nowej Wsi” w artykule „Jan z Kalenia” redaktor Hanna Jaworowska pisze o szczególnym Synu Ziemi Lubelskiej – Janie Pocku – poecie pochodzącym z Kalenia (gmina Markuszów), który jest ikoną kultury polskiej, uznawany powszechnie za klasyka poezji chłopskiej. Jego poezja to życie, życie w pigułce. Wartością najwyższą były dla poety z Kalenia: patriotyzm, wolność, godność, szczęście i radość osobista.
W maju 1983 r. – w dowód uznania i upamiętnienia został odsłonięty w Markuszowie pomnik oracza- poety Jana Pocka, wyrzeźbiony przez Jarosława Furgałę. W bryle z szydłowieckiego piaskowca zawiera się prawda zbiorowa, ludowy patriotyzm, wizja ukochanej Ojczyzny, której Jan Pocek czuł się gospodarzem i obywatelem.
W dzisiejszym programie wspólnie z uczestnikami konferencji poświęconej Janowi Pockowi przyjrzymy się bliżej tej bardzo barwnej postaci.
Fot. archiwum